Anestezik gazlara maruz kalan ameliyathane çalışanlarında idrar tiyoeter düzeyinin araştırılması
- Tez No: 49160
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLİN GÜVENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
VI. ÖZET Çalışmamızda ameliyathane personelinin anestezik gazlara maruziyetinin biyolojk izlenmesi amacıyla elektrofilik bileşiklere maruziyetini izlenmesinde kullanılan bir yöntem olan idrar tiyoeter ölçümü yapılmıştır. Kontrol grubu olarak mesleksel olarak inhalasyon anesteziklerine maruz kalmayan sağlıklı kişiler seçilmiştir. İnhalasyon anesteziklerine mesleksel olarak maruz kalan kişilerin (n=20) ortalama idrar tiyoeter düzeyi 10.09±1.04 mmol SH/mol kreatinin ve inhalasyon anesteziklerine maruz kalmayan kontrol grubunun (n=20) ise 6.64±0.77 mmol SH/mol kreatinin olarak bulunmuştur. Bu iki grup karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p0.05), 2. Kontrol grubunda da sigara içen ve içmeyen gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). 3.
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY In this study urinary thioether levels of operating room personnel was measured as a biological marker of anaesthetics gases exposure. Control urines were collected from healthy and nonexposed individuals. The mean urinary thioethers levels of control and exposed groups were found 10.09±1.04 mmol SH/mol creatinine and 6.64±0.77 mmol SH/mol creatinine, respectively. A significant difference was found between two groups (p0.05), 2. No significant difference was also found between smoker and nonsmoker control groups (p>0.05), 3.