Larinks kanserinde MGMT promotör bölge metilasyon paterninin sağkalım, rekürrens ve kemoterapi duyarlılığı üzerine etkisi
MGMT promoter region methylation patern and its effect on survival, recurrence and chemosensitivity in laryngeal cancer
  1. Tez No: 491669
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNERCİ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEFİK HOŞAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
MGMT (O6-methylguanine-DNA methyltransferase) geni, DNA tamir geni şeklinde tümör supresör etkisi olan bir gendir. MGMT geninin ekspresyon ve aktivitesinin kaybı, tumor supresör etki ortadan kalktığı için, mutant genlerin birikimine neden olarak karsinogeneze zemin hazırlar. Öte yandan, MGMT geninin metile olduğu; yani inaktive olduğu durumda, MGMT DNA'yı kemoterapi ajanlarının yaptığı sitotoksik etkiden temizleyemez ve kemoterapi, kanser hücrelerine daha çok etki gösterir; dolayısı ile MGMT geni metilasyonu, çeşitli çalışmalarda alkilleyici ajanlara karşı artmış kemosensitivite ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda larinks kanseri hastalarında MGMT geninin metilasyon paterninin saptanması, ve MGMT geninin metilasyonunun tümör evresi, sağkalım, prognoz ve kemoterapi duyarlılığı üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Larinks kanseri nedeniyle kemoterapi alan 69 hastanın tedavi öncesi paraffin bloklarındaki tümörlü alandan izole edilen DNA, bisülfit modifikasyona tabi tutulmuş, takiben de pirosekanslama ile MGMT promotör bölge metilasyon paterni çalışılmıştır. MGMT metilasyon paterni ile T evresi, N evresi, Evre, Histopatolojik Evre, sağkalım ve kemoterapi duyarlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Literatürde larinks kanseri ile kemoterapi duyarlılığı ve sağkalım ilişkisini inceleyen sınırlı sayıda çalışma olması nedeniyle bu sonuçların desteklenebilmesi, metilasyonun prognostik faktör olabilmesi ve kemoterapi duyarlılığı konusunda yol gösterebilmesi için daha ileri düzeyde çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
MGMT (O6-methylguanine-DNA methyltransferase), is a tumor supressor gene by acting as a DNA repair gene. Methylation of this gene decreases its expression which leads to genetic mutations and results in carcinogenesis. On the other hand, when MGMT is methylated and inactivated, the cell can not be protected from toxicity of alkylating chemotheropatic drugs. By this way, hypermethylation results in improved survival in patients with certain types of tumors that are treated with alkylating chemotheropatic agents. The aim of this study was to examine the methylation patern of the promoter region of the MGMT gene and determine whether there is a relationship between the methylation patern of MGMT and tumor stage, survival, recurrence and chemosensitivity of patients with laryngeal cancer. Paraffine block of 69 patients who received alkyllating chemotherapy for treatment of larynx carcinoma were retrieved. DNA was extracted and submitted to bisulfite treatment followed by pyrosequencing. MGMT methylation patern was not significantly corelated with survival, chemosensitivity or recurrence. T stage, N stage, Stage, histopathological diferentiation were not significantly associated with MGMT methylation patern. Additional sudies are needed to support these results and to determine the relationship between MGMT promoter region methylation and survival and recurrence.