Guillain barre hastalarında intravenöz immunglobulin tedavi sonuçları
  1. Tez No: 491691
  2. Yazar: YEŞİM GÜZEY ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ:Guillain-Barré sendromu (GBS) polinöropatiler grubu içersinde yer alan Periferik Sinir Sistemini, Otonom Sinir Sistemini ve Kranial Sinirleri tutan bir hastalıktır.Biz bu çalışmamızda maliyeti çok yüksek olan bu tedavi metodunun etkinliğini kendi hastalarımız üzerinde test etmeyi amaçladık.MATERYAL ve METOD:Bu çalışmaya 1996-2005 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne baş vuran ve Guillain-Barré tanısı alıp İntravenöz İmmunglobülin tadavisi uygulanan 52 hasta (26 kadın, 26 erkek) alındı.1996-2002 yılları arasındaki olgular retrospektif ve 2002-2005 yılları arasındaki olgular prospektif olarak değerlendirildi. Diğer nöropati ile seyreden hastalıklar çalışma dışında tutuldu.BULGULAR:Çalışmaya yaşları 15-82 arasında değişen 26 kadın (%50,0) ve 26 erkek (%50,0) toplam 52 hasta alındı. Ortalama yaş 46,3418,72'dir.EMG'ye göre GBS tipi belli 37 olgunun % 18,9'u AMAN, % 16,2'si AMSAN ve % 64,9'u AIDP'dır.Klinik iyileşmenin tedaviden sonra başlama süresinin dağılımları GBS tiplerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05); en kısa hastanede kalış süresi AMAN grubundadır. SONUÇ:IVIG tedavisi semptomlar ortaya çıktıktan sonraki ilk 2 hafta içinde başlandığında iyileşmeyi hızlandır ve yoğun bakımda kalış süresini kısalttır.
Özet (Çeviri)
NTRODUCTION: Guillain-Barré syndrome (GBS) is a group of polyneuropathies Peripheral Nervous System, Autonomic Nervous System and Cranial Nerves This treatment method, which is very costly in our study, MATERIAL and METHODS: This study consisted of 52 patients who underwent intravenous immunoglobulin test and who had Guillain-Barré diagnosis and who visited the Ministry of Health Okmeydani Education and Research Hospital Neurology Clinic between 1996 and 2005 (26 women, 26 men). Retrospective cases between 1996-2002 and cases between 2002-2005 were evaluated prospectively. Other neuropathic diseases were excluded from the study. RESULTS: Twenty-six patients (50.0%) and 26 males (50.0%) aged between 15-82 years were included in the study. The mean age was 46,3418,72. According to EMG, 18.9% of the 37 patients with GBS type were AML, 16.2% was AIMP and 64.9% was AIDP. then the distribution of the onset time did not differ significantly from the GBS types (p> 0.05); The shortest hospital stay is AMAN group. CONCLUSION: In the first 2 weeks after symptom onset of IVIG treatment it accelerates healing and shortens the duration of intensive care