Türkiye'de resim restorasyonu atölyeleri ve bir model önerisi
Painting restoration ateliers in turkey and a model proposal
- Tez No: 491700
- Danışmanlar: DOÇ. ABBASE SULTAN KARAOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Tuval resmi konservasyonu ve restorasyonuna dair metot ve teknolojilerin tümü her geçen gün biraz daha genişlemekte ve güncellenmektedir. Bunda ilgili kurumların çabalarının dışında son yılların popüler deyimi teknoloji transferinin, kalkınma fonlarının, bağımsız destekleyicilerin, uluslararası kültür-sanat platformlarının ve tabi ki yeni perspektiflerin büyük payı vardır. Bu anlamda Türkiye'de de uzun vadede pek çok donanımlı atölyenin/laboratuarın açılacağı şimdiden öngörülebilir, varsayılabilir. Türkiye'de Resim Restorasyonu Atölyeleri ve Bir Model Önerisi başlıklı bu çalışmada da belirtilen öngörüyle ülkemizdeki tuval resmi atölyelerinin güncel durumlarının araştırılması ve kendi coğrafyamızın restorasyon disiplinindeki yeni gelişmelere ne kadar hazırlıklı olduğunun tespit edilmesi hedeflenmiştir. Belirtilen hedef doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde kültürel miras ve sanat eseri koruma olgularıyla gelişen restorasyon kavramı ele alınmış, Batı'da ve Türkiye'de genel geçerliliği olan ilkelere değinilmiş, tarihçeler sunulmuştur. İkinci bölümde ise tez adına edinilen sayısal veriler, tablolar ve saha araştırmaları takdim edilmiş, giriş başlığı altında bahsi geçen atölyelere yapılan ziyaretleri ve edinilen teknik bilgileri içeren pasajlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde de alt başlıklarla bozulma nedenlerinden söz edilmiş, betimlemeler eşliğinde tuval resmine dair restorasyon uygulamaları aktarılmış ve en sonda bir atölye kurgusuna yer verilmiştir. Sonuç paragraflarında ise edinilen bulgular üzerinden genel bir değerlendirme yapılmış, mevcut durum tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entire method and technologies regarding conservation and restoration of canvas painting have been developed and updated day by day. Apart from efforts of relevant institutions; technology transfer – the most popular expression of recent years -, development funds, independent supporters and sponsorships, international culture-art platforms and of course new perspectives played a significant role in this topic. In this sense, establishment of many equipped work shop/laboratory in the long-term in Turkey can already be foreseen and assumed. Taking into consideration the prediction stated in this study with the heading“Painting Restoration Ateliers in Turkey and a Model Proposal”, research for current status of canvas painting workshops in our country and determining how our geography holds itself ready for new developments in restoration discipline were being targeted. In accordance with the specified target, cultural heritage and restoration concept improved with work of art protection facts have been discussed in the first part of the study, furthermore, principles having general validity and which prevail in the West and in Turkey were being mentioned, histories were presented. In the second part, numeric data, charts and tables, field researches obtained for the thesis were presented and in pursuit of excerpts which include visits made to said workshops and obtained technical informations. In the third part, reasons for degeneration was being mentioned with sub-headings and restoration applications regarding canvas painting together with descriptions were reported and at the end of this chapter a setup of workshop was mentioned under introduction title. In conclusion, a general evaluation over obtained findings was carried out and current situation was discussed.