Yüksek dereceli sonlu elemanlar yöntemiyele itü trıga-mark ıı reaktörü yetkinlik hesapları
İtü triga-mark ii reactor competencies computation by using high degree finite element
- Tez No: 491744
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ATİLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan çalışmada, spektroskopik eğrilerin düzgünleştirilmesi ve türevlerinin alınması incelenmiştir. Deneysel veriler üzerinde yapılan bu işlemler bir eğri uydurma işlemidir. Spektroskopik eğrilerde en iyi düzgünlüğü sağlayacak optimal veri sayısının tayini yapılmıştır. Birinci bölümde, polinomal interpolasyon ve bölünmüş farklar anlatılmıştır. İkinci bölümde, parçasal interpolasyon işleminde kullanılan B-Spline fonksiyonları ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, B-Spline fonksiyonlarının elde edilmesi için ardışık tekrar bağıntısı çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, a computer code is written for the numerical solution of the cylindrical geometry one-dimensional (radial direction) multi-domain and multi-group diffusion equations. The computation of the criticality account, free neutron source problems and neutron flux distribution can be done with the computer code. Numerical solutions of multi-group diffusion equations are not performed by finite element method. İ.T.Ü TRIGA MARK II reactor has not been realized with the help of the code written by homogenization of neutron account with two zones and two groups, 10 zone and two groups equivalent. It has been tried to reduce computer time by using high degree finite elements.