Plasenta anomalilerinde adezyon molekülleri(ıcam-1, vcam-1, e-selectın)'nin rolü
The role of cell adhesion molecules (icam-1, vcam-1, e-selectin) in placental abnormalities
- Tez No: 491772
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ENGİN KORKMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Plasenta previa, ablasyo plasenta, plasenta invazyon anomalileri ve plasenta retansiyonu gebeliğe bağlı kanama nedeniyle oluşan ölümlerin % 36'sını oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı, adezyon moleküllerinin plasental invazyon anomalilerine ve plasenta previa totalise olan etkilerinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ağustos 2016 ile Ağustos 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğum yapan 210 hasta ve yanidoğanları dahil edildi. Bu hastaların 69'u plasenta yapışma anomalisi ile hasta grubunu (58 plasenta previa akreata, 11 pasenta perkreata), geçirilmiş uterin cerrahi öyküsü olmayan 75 hasta vajinal doğum ile vajinal doğum kontrol grubunu ve geçirilmiş uterin cerrahi öyküsü olan 66 hasta ise sezaryen doğum ile sezaryen kontrol grubunu oluşturdu. Bir yıl boyunca hastaların plasentaları toplandı. Doğumdan hemen sonra plasentalardan örnek alınarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümünde immünohistokimya boyama için hazırlandı. Çalışmanın sonunda, trofoblast sitoplazmasındaki ICAM-1, VCAM-1 ve E-Selektin adezyon moleküllerini üç grup arasında değerlendirdik ve karşılaştırdık. Primer amacımız olan adezyon moleküllerinin plasenta invazyon anomalisi ve plasenta previa totalise etkisinin istatistiksel analizi ordinal değişkenler iki grupta Mann Whitney U test ile ikiden çok grupta Kruskal Wallis testi ile yaptık. Alt grup analizleri Mann Whitney U testi ile yapılıp Bonferroni düzeltmesi ile yorumlandı. Gruplarda oranlar Ki Kare testi ile karşılaştırıldı. Sekonder amacımız olan intraoperatif kan transfüzyonu ve yenidoğan sonuçlarının korelasyonu Spearman korelasyon testi ile karşılaştırdık. p değerleri
Özet (Çeviri)
Due to pregnancy-induced bleeding 36% of deaths constitute placenta praevia, ablatio placenta, abnormal placental invasion and retained placenta. The purpose of our study is to research effects of adhesion molecules to placental invasion abnormalities and to placenta previa totalis. Materials and Methods: Two-hundred and ten pregnant patient applied to Health Sciences University, Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between August 2016 and August 2017 and their neonates. Sixty-nine patients of them were diagnosed of placental adhesive disorders (fifty-eight placenta praevia accreta and eleven placenta percreta), seventy-five patients of them were our first control group who had vaginal delivery, no previous uterine surgery history and the sixty-six patient of them were our second control group who had previous uterine surgery history. Over the period of one year the human fetal placentas from those patients were gathered. Immediately after delivery, placentas were sampled and prepeared for immunohistochemistry in the Pathology Department to Health Sciences University, Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. At the end of the study, we evaluated and compared between three groups the adhesion molecules ICAM-1, VCAM-1 and E-SELECTIN in the trophoblasts cytoplasm. Statistical analysis, for the effect of adhesion molecules to placental invasion abnormalities and to placenta previa totalis as primary outcome, ordinal variables were Mann Whitney U test in two groups and Kruskal Wallis test in multiple groups. Subgroup analyzes were done by Mann Whitney U test and interpreted by Bonferroni correction. The ratios in the groups were compared with the Chi square test. The correlation, intraoperative blood transfusion and neonates results as secondary outcomes, was compared by Spearman's correlation test. p values < 0,05 were considered significant.