Mamografi eşliğinde tel ile işaretlemeyi takiben yapılan cerrahi meme biyopsilerinde radyolojik-patolojik korelasyon
Radiologic-pathologic correlation in surgical breast biopsy following mammography guided wire localization
  1. Tez No: 491791
  2. Yazar: PINAR TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tuncel P. Mamografi Eşliğinde Tel ile İşaretlemeyi Takiben Yapılan Cerrahi Meme Biyopsilerinde Radyolojik-Patolojik Korelasyon. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Radyoloji Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Amaç: Malignite riski öngörme düzeylerini ve biyopsi gerekliliğini belirten“Breast Imaging and Reporting Data System”(BI-RADS) kategorizasyonuna katkıda bulunabilecek optimize edilmiş ayrıntılı kriterlerin geliştirilmesiyle hem görüntüleme eşliğinde nonpalpabl meme lezyonlarına uygulanan biyopsilerde radyolojik-patolojik uyumu artırabilmek hem de çok sayıda benign lezyona yapılan gereksiz biyopsileri kısmen de olsa önleyebilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009-Eylül 2017 tarihleri arasında kliniğimizde ultrasonografi ile ayırt edilemeyen, sadece mamografide saptanan, mikrokalsifikasyon, fokal asimetri, yapısal distorsiyon ve kitle lezyonlarına yönelik mamografi eşliğinde tel ile işaretlemeyi takiben cerrahi biyopsi yapılan hastaların verilerine ulaşılabilen kesiminde retrospektif olarak lezyonların radyolojik özellikleri ve histopatoloji sonuçları incelenmiştir. Radyolojik özellikler BI-RADS terminolojisine göre sınıflandırılmış olmakla birlikte ek olarak pleomorfik mikrokalsifikasyonlar belirgin pleomorfizm ve hafif pleomorfizm olarak, amorf mikrokalsifikasyonlar tozsu ve bulutsu olarak alt gruplara ayrılmıştır. Bulgular: Çalışmada malignite saptanma oranı %24,3 olarak belirlenmiştir. Pleomorfik mikrokalsifikasyonların hafif pleomorfizm alt grubunda“Positive Predictive Value”(PPV) %6,3 olarak saptanırken belirgin pleomorfizm alt grubunda %57,7 olarak belirlenmiş olup aralarında anlamlı fark mevcuttur (p:0,000). Amorf mikrokalsifikasyonlardan tozsu alt grupta PPV %18,6 olarak saptanırken bulutsu alt grupta %5,3 olarak belirlenmiş olup aralarında anlamlı fark saptanmamıştır (p:0,162). Morfoloji ve dağılım birlikte değerlendirildiğinde PPV pleomorfik mikrokalsifikasyonlarda %7,1 bölgesel, %31,1 grup, %73,9 duktal dağılım olarak belirlenmiş olup aralarında anlamlı fark saptanmıştır (p:0,000). Amorf mikrokalsifikasyonlarda PPV %7,7 bölgesel, %14,9 grup, %60 duktal dağılım olarak belirlenmiş olup anlamlı fark saptanmıştır (p:0,012). Grup oluşturan uniform yuvarlak mikrokalsifikasyonlarda ve diffüz dağılım paterninde malignite ile karşılaşılmamıştır. Fokal asimetrilerde PPV %5,3 olarak belirlenirken yapısal distorsiyonda %20 ve kitlelerde %50 olarak saptanmış olup aralarında anlamlı fark mevcuttur (p: 0,025). Tartışma ve Sonuç: Kuşkulu mikrokalsifikasyonlar için BI-RADS kategorisi belirlenirken morfoloji ve dağılım paternlerinin kombine kullanımı ve pleomorfik mikrokalsifikasyonlar için pleomorfizm derecesine dikkat edilmesi ile radyolojik-patolojik uyumsuzluğun önemli oranda önüne geçilebilecektir. Diffüz dağılımlı mikrokalsifikasyonların morfolojisine bakılmaksızın benign kabul edilmesi ve fokal asimetrileriler ile grup oluşturan uniform yuvarlak mikrokalsifikasyonların öncelikle takibe alınması ile gereksiz çok sayıda biyopsi önlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Tuncel P. Radiologic-Pathologic Correlation in Surgical Breast Biopsy Following Mammography Guided Wire Localization. Ministry of Health University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Department of Radiology, MD Thesis, Ankara, 2018. Aim: It is aimed to increase the radiological-pathologic compatibility in image guided biopsies applied to nonpalpable breast lesions and partly prevent the unnecessary biopsies on a large number of benign lesions by developing optimized detailed criteria that can contribute to the categorization of“Breast Imaging and Reporting Data Systems”(BI-RADS) which indicates malignancy risk prediction levels and biopsy necessity. Materials and Methods: The radiologic features and histopathology results of the lesion were retrospectively analyzed in the accesible part of patients who underwent surgical biopsy following mammography guided wire localization between January 2009 and September 2017 in our clinic for microcalcification, focal asymmetry, structural distortion or mass lesion that can not be distinguished by ultrasonography and detected only in mammography were included in the study. In addition to radiological features are classified according to the terminology of BI-RADS, pleomorfic microcalcification are subdivided into evident pleomorphism and mild pleomorphism, amorphus microcalcifications are divided into as dusty and nebulous subgroups. Resulsts: The rate of malignancy detection in the study was determined as 24,3%. In pleomorphic mild pleomorphism subgroup whereas 57,7% in the evident pleomorphism subgroup and there is a significant difference among them (p:0,000). In amorphous microcalcifications, PPV was determined as 18,6% in the dusty subgroup whereas 5,3% in the nebulous subgroups and there was no significant difference among them (p: 0,162). When the morphology and distribution were evaluated together, PPV was found as 7,1% regional, 31,1% group and 73,9% ductal distribution in pleomorphic microcalcifications and a significant difference was detected among them (p:0,000). In amorphous microcalcifications PPV was determined as 7.7% regional, 14.9% group and 3/5 (60%) ductal distribution and a significant difference was detected among them (p:0,012). Malignancy was not encountered in the group forming uniform round microcalcifications and diffuse distribution pattern. PPV was determined as 5,3% in focal asymmetry, 20% in structural distortion, 50% in mass and there is a significant difference among them (p: 0,025). Discussion and Conclusion: When the BI-RADS category is determined for suspicious microcalcifications, the combined use of morphology and distribution patterns and attention to the degree of pleomorphism for pleomorphic microcalcifications will considerably prevent the radiological-pathological incompatibility. A large number of unnecessary biopsies will be prevent by considering regardless of morphology diffusely distributed microcalcifications as benign and by following in the first place group forming uniform round microcalcifications and focal asymmetries.