Ratlarda tendonun prelamine edilerek iyileşmeye etkisinin gösterilmesi
Demonstrating the healing effect of prelamining tendons in rats
- Tez No: 491810
- Danışmanlar: UZMAN MUSA KEMAL KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ratlarda Tendonun Prelamine Edilerek İyileşmeye Etkisinin Gösterilmesi Uzmanlık Tezi, S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Tendon iyileşme biyolojisi, intrinsik iyileşme ve ekstinsik iyileşme mekanizma teorileri ile domine edilmektedir. Çalışmamızda rat üzerinde tendon prelaminasyon modeli tanımlanması amaçlandı ve prelamine edilmiş tendonun, intrinsik iyileşme mekanizmasını arttırması teorisinden yola çıkılarak, bunun tendon iyileşmesine olan etkisinin gösterilmesi hedeflendi. Çalışmada 40 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele seçilerek deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere 20'şer hayvandan oluşan iki gruba ayrıldı. Her grupta bulunan hayvanların yarısından elde edilen tendon örnekleri deney sonunda biyomekanik değerlendirme, diğer yarısı histopatolojik inceleme için kullanıldı. Deney iki aşamalı olarak planlandı ve birinci aşamada gruplar arasında eşit koşulları sağlamak amacıyla aynı cerrahi işlem uygulanarak tendon prelaminasyonu yapıldı. Prelaminasyonun sağlaması için iki hafta beklenilmesinin ardından deneyin ikinci aşamasında deney grubunda tendonlar prelamine edilmiş halde onarım yapılırken; kontrol grubunda flepten ayrılıp vasküler desteği kesildikten sonra onarım gerçekleştirildi. Her iki grupta da tendon iyileşmesi için üç hafta beklenmesinin ardından hayvanlar sakrifiye edilerek tendon örnekleri toplandı. Vaskülerite, fibroblast dansitesi, epitenon kalınlığı ve kollajen lif oryantasyonunun değerlendirildiği ortalama regeneratif histoloji skoru, kontrol grubunda 1.61; deney grubunda 2 olarak bulundu. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Demonstrating the Healing Effect of Prelamining Tendons in Rats MD Thesis, S. B. Ankara Yildirim Beyazit Training and Research Hospital Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery The biology of tendon healing is dominated by the intrinsic and extrinsic healing mechanism theories. Our study aimed to define a tendon prelamination model and to demonstrate the effects of prelaminated tendon on the tendon healing by enhancing the intrinsic healing mechanism. 40 Wistar albino rats were used in the study. The rats were randomly selected and divided into two groups of 20 each, which served as the control group and the experiment group. The tendon samples obtained from half of the animals in each group were used for biomechanical evaluation, and those from the other half were used for the histopathological examination at the end of the study. The experiment was planned to be conducted in two phases. In the first phase, the tendon prelamination was performed on both the groups by applying the same surgical procedure to achieve equal conditions. After waiting for two weeks to ensure the prelamination, the second phase began. In this phase, the tendons in the control group were repaired after the tendon graft was removed and vascular support was eliminated as the tendons in the experiment group were repaired with the prelamination. In both groups, after waiting for three weeks for tendon healing, the animals were euthanized and tendon samples were collected. The mean regenerative histology score, in which vascularity, fibroblast density, epithenon thickness, and collagen fiber orientation were evaluated, was 1.61 in the control group and 2.00 in the experiment group. There was a statistically significant difference between the two groups (p0.05).