Kalça kırığı ameliyatı geçirmiş yaşlı hastalarda evde verilen hemşirelik bakımının yaşam kalitesine etkisi
The effect of nursing care at home on the quality of life of geriatric patients who have undergone hip fracture operation
  1. Tez No: 491872
  2. Yazar: SÜMEYRA ÇENGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. HATİCE YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
1 1. ÖZET Bu araştırmada, Kalça kırığı ameliyatı geçirmiş yaşlı hastalarda evde verilen hemşirelik bakım'ının yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veriler, 15.11.2016 –15.01.2017 tarihleri arasında, bir devlet hastanesi ve bir sağlık ocağına başvuran, 60 hastada toplandı. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra Pearson ki-kare, Mann Whitney ve Wilcoxon işaret testleri kullanıldı. 65 yaş ve üstü alınan hastalar; kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrıldı. Kontrol grubuna; hastane veya sağlık ocağında verilen rutin bakım hizmeti verildi. Deney grubuna ise; taburcu olduktan sonraki 1. ve 3. aylarda araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim konularını içeren evde bakım hizmeti verildi. Hastalara, sosyodemografik değişkenleri içeren anket formu, 'Kalça Değerlendirme Anketi' ve 'Yaşam Kalitesi Ölçeği' uygulandı. Kontrol ve deney grubuna veri toplama araçları taburcu olduktan sonraki 1. ve 3.ay sonunda tekrar uygulandı. Bu çalışmada kontrol grubundaki hastaların; %30'unun 65-69 yaş aralığında olduğu, %56.7'sinin kadın olduğu, %53,3'nün daha önce kalça kırığı ameliyatı olmadığı görüldü. Deney grubundaki hastaların; %50'sinin 75-79 yaş aralığında olduğu, %56.7'sinin kadın olduğu, %70'inin daha önce kalça kırığı ameliyatı olmadığı görüldü. Kalça Değerlendirme Anketinde; 1.ay 'Kalça Ağrısı', 'Yürüme Mesafesi', 'Genel İşlerin Etkilenmesi', değişkenleri açısından, 3.ay 'Kalça Ağrısı', 'Banyo Yapma', 'Ulaşım', 'Çorap Giyme', değişkenleri açısından deney grubu hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF NURSING CARE AT HOME ON THE QUALITY OF LIFE OF GERIATRIC PATIENTS WHO HAVE UNDERGONE HIP FRACTURE OPERATION In this study, it was aimed to investigate the effect of nursing care at home on the quality of life of geriatric patients who have undergone Hip fracture operation. Between 15.11.2016 -15.01.2017, the data were collected with 60 patients who applied to a state hospital and a community clinic. Descriptive statistical methods as well as Pearson chi-square, Mann Whitney and Wilcoxon sign tests were used when the data were evaluated. Patients 65 years of age or older divided into control and experimental group. For the Control group; training is not provided except for the care service given at the hospital or community clinic; for the experimental group, at the first and third months after discharge, home care services were provided including training subjects to be prepared by the researcher. Questionnaire form including sociodemographic variables, 'Hip Assessment Questionnaire' and 'Quality of Life Scale' were applied to the patient. Data collection instruments for control and experimental group were reapplied after discharge and at the end of 3rd month. In this study, patients in the control group; 30% were in the age range 65-69, 56.7% were female and 53.3% had not had previous hip fracture surgery. Patients in the experimental group; 50% were in the age range of 75-79 years, 56.7% were women, and 70% had not had previous hip fracture surgery.