Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ketem Polikliniği'ne meme kanseri taraması için başvuran hastaların değerlendirilmesi ve meme kanseri farkındalık düzeylerinde aile hekimlerinin rolü
The evaluation of patients attending to the outpatient clinic ketem (cancer early diagnosis, screening and education center) of aneah (Ankara Numune Training and Research Hospital) for breast cancer screening and the role of their family physicians on their breast cancer awareness
- Tez No: 491925
- Danışmanlar: DR. İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda en sık görülen ve 2. en sık mortalite nedeni olan kanserdir. Primer ve sekonder korunma bu kanser türünde oldukça değerlidir. Çalışmamızda Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'nde şüpheli veya ek tetkik gerektiren mamografi sonucu olup Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH)'ne başvuranların tetkik sonuçlarının, tarama davranışlarına etki eden bilgilerinin kaynağının, aile hekimleri ve diğer sağlık çalışanları ile bu konudaki iletişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ankara Numune EAH KETEM Polikliniği'ne 28.05.2015 - 31.08.2017 tarihlerinde Meme Kanseri Tarama Programı kapsamında başvuran 40-69 yaş arasındaki 188 hasta değerlendirildi. Ulaşılamayan/anket çalışmamıza katılmak istemeyen 71'ine anket uygulanamadı, sadece sistemdeki tetkik sonuçları değerlendirildi. Çalışmamıza katılmayı kabul eden 117 hastanın anket ve tetkik sonuçları değerlendirildi. Veriler IBM SPSS Statistics Ver.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer and the second most common cause of cancer mortality in women. Primer and secondary preventions are very valuable in this type of cancer. In the present study, it was aimed to evaluate the results of the examination, the source of information affecting their screening behaviors and communication with family physicians and/or other health professionals of the patients who have suspicious results or requiring advanced investigations in Cancer Early Diagnosis, Screening and Education Center (KETEM) and hence those referred to Ankara Numune Training and Research Hospital. 188 patients who are between the ages of 40-69 and presented to the KETEM outpatient clinic in Ankara Numune Training and Research Hospital between 28.05.2015 - 31.08.2016 due to the breast cancer screening program were evaluated. The questionnaires were not applied to 71 patients who could not reach or who did not want to participate, thus they were evaluated with just examination results in the system. The results of the questionnaires and examinations of 117 patients who agreed to participate in our study were analyzed with IBM SPSS Statistics Ver.