Sıçanlarda tiyol/disülfid hemostazının testiküler iskemi reperfüzyon hasarını öngörü değeri
Predictive value of thiol/disulfide hemostasis in testicular ischemia reperfusion damage in rats
  1. Tez No: 491926
  2. Yazar: MUSAB ALİ KUTLUHAN
  3. Danışmanlar: DR. AHMET ÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ Testis veya spermatik kordun torsiyonu, yenidoğan, çocuk ve adölesanları etkileyen cerrahi bir acildir. Cerrahi olarak detorsiyon yapılan testislerin kurtarılma oranı % 42–88 arasında değişmektedir. Ancak, bu testislerin ne kadarında spermatojenik fonksiyonun korunduğu bilinmemektedir. Bugüne kadar yapılan birkaç çalışmada testiküler iskemi ve iskemi reperfüzyon hasarını öngörebilecek serum belirteçleri de çalışılmıştır. Thioller hidrojen sulfur ve karbon atomlarının oluşturduğu sülfidril bileşikleri içeren organik bir bileşendir. Oksitadif streste protein thiol grupları ve düşük molekül ağırlıklı thioller arasında geçici disülfid bağları kurulur. Çalışmanın amacı; sıçanlarda tiyol disülfid hemostazının erken ve geç dönemde testiküler iskemi ve iskemi reperfüzyon hasarını öngörmedeki yerini göstermektir. GEREÇ VE YÖNTEM Yirmibir Wistar Albino sıçan randomize edilerek 3 gruba ayrıldı. Gruplar sham, 4 saat T/D ve 8 saat T/D olarak adlandırıldı. Herbir gruptan preoperatif tiyol disülfid bağlarının ölçümü için 2 cc venöz kan alındı. Sham grubuna sadece midskrotal kesi atıldı. 4 saat ve 8 saat T/D gruplarının sol testisleri saat yönünün tersine 720 derece torsiyone edildi. Sham grubundan midskrotal kesi sonrası, 4 saat ve 8 saat T/D gruplarından sırası ile 4 saat ve 8 saat sonra 2 cc venöz kan alındı. 4 saat ve 8 saat T/D gruplarına detorsiyon uygulandı. Tüm gruplardan 2 gün sonra venöz kan alınarak orşiektomi operasyonu uygulandı. BULGULAR Gruplar arasında native tiyol değerleri açısından sham grubu için insizyon sonrası 4 saat T/D ve 8 saat T/D grupları için detorsiyon öncesi (iskemi) istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (P:0,006). Gruplar arasında total tiyol ve disülfid değerleri açısından sham grubu için insizyon sonrası 4 saat T/D ve 8 saat T/D grupları için detorsiyon öncesi (iskemi) istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (P:0,003). 8 saat T/D grubunda; Johnson skoru ile detorsiyon öncesi total tiyol değerler arasında pozitif yönlü, %88,3 düzeyinde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardır (p:0.008, r: 0,883) SONUÇ Sonuç olarak, tiyol disülfid hemostazının erken testiküler iskemiyi öngörmede hematolojik bir parametre olabileceği ve total tiyol değerlerindeki düşüş ile de iskemi reperfüzyon sonrası testisteki histopatolojik hasarın pozitif olarak korelasyon gösterdiği çalışmamızda gösterilmiştir. Total tiyol değeriyle testiküler hasarın öngörülebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AIM Testicular and spermatic cord torsion is an urologic emergency which affects newborn children and adolescence. Testicular recovery rate after surgical detorsion is 42-88 %. But spermatogenic function of these testicles is unknown. Some serum parameters which could predict testicular ischemia and ischemia reperfusion damage were studied. Thiols are organic compounds made by sulfhydrl bonds between hydrogen sulphide and carbon. In oxidative stress temporary bonds are constructed between protein thiol groups and low molecular weight thiols. The aim of our study was to evaluate predictive value of thiol disulfide hemostasis in testicular ischemia and ischemia reperfusion damage in rats. MATERIAL AND METHOD Twenty one Wistar Albino rats were divided into 3 groups randomly. Groups were named as sham, 4 hour T/D and 8 hour T/D. Two cc venous blood sample were taken from all groups preoperatively. Midscrotal incision was made in sham group. Left testes of 4 hour and 8 hour T/D groups were torsioned 720 degrees counter-clockwise. Two cc venous blood samples were taken after midscrotal incision in sham group, 4 hour and 8 hour later in 4 hour T/D group and 8 hour T/D group respectively. Left testes of 4 hour T/D and 8 hour T/D were detorsioned after 4 hour and 8 hour ischemia respectively. Two cc venous blood samples were taken after 2 days in all groups then orchiectomy operation performed in all groups. RESULTS In terms of native thiol values, statistically significant difference was found between post incision for sham group and pre detorsion for 4 hour and 8 hour T/D groups (p: 0,006). In terms of total thiol and disulfide values, statistically significant diffrence was found between post incision for sham group and pre detorsion for 4 hour and 8 hour T/D groups (p: 0,003). In 8 hour T/D group there was statistically significant correlation between Johnson score and pre detorsion total thiol values (p:0.008, r: 0,883). CONCLUSION In conclusion, results of our study demonstrated that thiol disulfide hemostasis can be a hematologic parameter to predict early testicular ischemia. On the other hand, there is positive correlation between decline in total thiol values and histopathological damage after reperfusion. We think that total thiol values can predict testicular ischemia- reperfusion damage.