Düşük molekül ağırlıklı heparin kullanan gebelerde birinci trimester tarama testi sonuçları
The result of first trimester screening tests in pregnant patients using low molecular weighted heparin
  1. Tez No: 491927
  2. Yazar: GÜLŞEN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
DÜŞÜK MOLEKÜL AĞIRLIKLI HEPARİN KULLANAN GEBELERDE BİRİNCİ TRİMESTER TARAMA TESTİ SONUÇLARI Amaç: DMAH'nin birinci trimester tarama testi üzerine etkisi olup olmadığını araştırmaktaki amacımız tarama testi yapılan hastalarda elde edilen sonuçlara dayanarak gereksiz tanısal işlem yapılmasını önlemek veya tam aksine elde edilen düşük risk veya standart risk sonucu ile anöploid fetüslerin gözden kaçmasını engellemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2014 ve Nisan 2017 tarihleri arasında obstetrik ultrasonografi polikliniğine başvuran ve birinci trimester tarama testi yaptıran hastalarla retrospektif olarak dizayn edilmiştir. Hastalar DMAH kullanıp kullanmamasına göre iki gruba ayrılmıştır. DMAH kullanan ve kullanmayanlar arasındaki fetal NT, maternal serum PAPP-A ve maternal serum serbest β-hCG ye ait MoM değerleri karşılaştırılmıştır. Çalışma grubuna 18-45 yaş arası kliniğimiz obstetrik ultrasonografi polikliniğine birinci trimester tarama testi yaptırmak için Ocak 2014 ve Nisan 2017 tarihleri arasında başvuran 11w0d-13w6d gebelik haftasındaki herhangi bir sebeple düşük molekül ağırlıklı heparin kullanan 25 gebe dahil edildi. Kontrol grubuna ise aynı kriterleri taşıyan ancak düşük molekül ağırlıklı heparin kullanmayan 45 gebe dahil edildi. Sürekli değişkenlerin normal dağılım sınaması Kolmogorov Smirnov testi ile yapılmıştır. Normal dağılım sergileyen değişkenlerde iki grup karşılaştırması için Bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Normal dağılım varsayımını gerçekleştirmeyen değişkenelerde iki grup karşılaştırmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RESULTS OF FIRST TRIMESTER SCREENING TESTS IN PREGNANT PATİENTS USING LOW MOLECULAR WEIGHTED HEPARIN Aim: Our aim to investigate the effect of LMWH on the first trimester screening test is to prevent unnecessary diagnostic procedures based on the results of screening test patients or, on the contrary, to prevent the low risk or standard risk outcome and aneuploid fetuses from being overlooked. Materials and methods: Our study was retrospectively designed with patients who had undergone obstetric ultrasonography policlinic and underwent a first trimester screening test between January 2014 and April 2017. Patients were divided into two groups according to whether they use LMWH. MoM values of maternal serum PAPP-A and maternal serum free β-hCG and fetal NT were compared between patients who use LMWH and those who do not use LMWH. The study group included 25 pregnant women at the 11w0d-13w6d gestational week between the ages of 18 and 45 who applied for the first trimester screening test between January 2014 and April 2017 in our obstetric ultrasonography polyclinic who used low molecular weight heparin for any reason during pregnancy. For the control group, 45 pregnant women with the same criteria but not using low molecular weight heparin were included. The normal distribution test of continuous variables was done by the Kolmogorov Smirnov test. Independent sample t test was used to compare two groups in the variables with normal distribution. The Mann-Whitney U test was used to compare two groups in the variables that did not perform the normal distribution assumption.