Trombofili tanısı almış gebelerde düşük molekul ağırlıklı heparin kullanımının ilk trimester tarama testi biyokimyasal markerları üzerine etkisi
The effect of low molecular weight heparine on biochemical markers in first trimester screening test in pregnanted patients with thrombophilia
- Tez No: 572533
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızda ilk trimesterde yapılan ikili tarama testinin bir bileşeni olan maternal serum PAPP-A MoM değerleri ile gebelik te düşük molekul ağırlıklı heparin kullanımı arasında bir ilişki olup olmadığını anlamak ve maternal serum PAPP-A MoM değerinin hesaplanmasında düşük molekül ağırlıklı heparin kullanımının değerlendirilmesinin önemini araştırmayı amaçladık. MATERYAL–METOD: Çalışmamıza 1 Ocak 2011 ve 31 Aralık 2011 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi antenatal polikliniğine ilk trimesterde başvuran; ikili tarama testi yaptıran tekil gebelikler ile trombofili tanısı almış vedüşük molekül ağırlıklı heparin (LMWH) tedavisi başlanmış olan tekil gebeler dahil edildi Gebelik sonuçlarını etkileyebilecek, pregestasyonel sistemik hastalığı olan veya gebelik sırasında ilaç kullanmayı gerektirecek sistemik hastalık tanısı alan, servikal yetmezlik nedeni ile servikal serklaj yapılan ve kromozomal ve kromozomal olmayan fetal anomalisi olan gebeler dışlandıktan sonra 205 kontrol ve 207 çalışma gurubu hastası seçildi İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) forIBM20.0 programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma, medyan, range ) yanı sıra ölçümler ile elde edilen verilerin karşılaştırılmasında ortalama değerler için independent sample t-test, medyan değerler için Mann-Whitney U testi, korelasyonlar için Spearman's ve Pearson's korelasyon katsayıları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE To determinate whether maternal serum values of Pregnancy Associated Plasma Protein-A (PAPP-A), a component of first trimester screening test, are associated with usage of low moleculer weight heparine . MATERIAL – METHODS The study was carried out in first trimester pregnant patients who applied with trombophlia using LMWH and healty control group at to Dr. Zekai Tahir Burak Women Health Research and Education Hospital between 1 January 2011 ve 31 December 2011. The total number of pregnant women who presented blood samples for first trimester screening test between1 January 2011 ve 31December 2011 was 15.881 Of these 15.881 pregnant women, 302 pregnant women who use LMWH were selected as the study group. Those with pregestational systemic diseases, systemic disease diagnosis that requreid medication use during gestation, and chromosomal or non-chromosomal fetal anomaly were excluded. The remaining 207 pregnant women comprised the study group and 205, the control group. The data were analyzed with SPSS for IBM 20,0 package program was used in statistical analyses. Besides descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median and range), independent sample t-test was used for average values in comparison of the data obtained by measurements. For median values Mann-Whitney U test was used and for correlations Speraman's and Pearson's correlation coefficients were used. and the study of IL-18 values prediction.