Genel yoğun bakım kliniğinde yatan hastalarda reentübasyon sayısı ile morbidite ve mortalite ilişkisi
Morbidity and mortality relationship between number of entubation in hospitals in general intensive care clinic
  1. Tez No: 491954
  2. Yazar: ŞEYDA KÜBRA ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Solunum yetmezliği tedavisinde önemli bir yer tutan mekanik ventilasyonun, birçok komplikasyonu olması sebebiyle en kısa sürede sonlandırılması gerekmektedir. Başarısız weaningler, tekrarlayan entübasyonlara neden olmaktadır. Çalışmamızda, reentübasyonlar için risk faktörlerini belirlemeyi ve reentübasyonların morbidite-mortalite üzerine etkisini göstermeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Genel yoğun bakım kliğimizde 2015-2016 tarihleri arasında takiptedavi edilen ve reentübasyon ihtiyacı olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, GKS, yoğun bakım endikasyonu, entübasyon günü ile reentübasyon sayıları ve prognozları karşılaştırıldı. Veriler Pearson Ki-kare testi, Yates ki-Kare testi, Kruskal Wallis testi, Sperman ve Pearson Korelasyon testi ile çalışıldı. Anlamlılık düzeyi p≤0.005 olarak alındı. Verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamız demografik özellikler ile birçok parametreyi aynı anda reentübasyon ve prognoz ile karşılaştıran ilk çalışmadır. Çalışmamızda geç entübasyon kararının ve ileri yaşın tekrarlayan reentübasyon ve yüksek mortalite ile ilişkili olduğunu, solunumsal nedenli yoğun bakım yatışlarının tekrarlayan entübasyon sıklığıyla, ek hastalığın yüksek mortalite ile ilişkili olduğunu gözlemledik. Reentübasyon sayısı artışının, uzun hastane yatış süresi ve maliyetle ilişkili olduğunu gözlemledik. Sonuç: Geç entübasyon kararı, ileri yaş, ek hastalık , uzun yoğun bakım yatışı tekrarlayan entübasyon için risk faktörü olarak kullanılabileceğini fakat daha kapsamlı, daha fazla sayı içeren çalışmalar yapılması gerektiğine karar verdik.
Özet (Çeviri)
Aim: Mechanical ventilation, which has an important place in the treatment of respiratory insufficiency, needs to be terminated as soon as possible because of the many complications. Failed weanings cause recurrent intubations. We aimed to determine the risk factors for reintubation and to show the effect of reentubation on morbidity and mortality in our study. Materials and Methods: Patients who were followed-up between 2015-2016 in our general intensive care unit and needed reintubation were screened retrospectively. Patients' demographic characteristics, additional diseases, GCS, intensive care indications, intubation days and reintubation numbers and prognoses were compared. Data were analyzed by Pearson Chi-square test, Yateski-Kare test, Kruskal Wallis test, Sperman and Pearson correlation test. Significance level was taken as p≤0.005. In the analysis of the data, the SPSS program was used. Results: Our study was the first to compare demographic features and many parameters with reentubation and prognosis at the same time. We observed that late admission in our study was associated with recurrent reentubation and high mortality at older ages and that recurrent intubation incidence of respiratory intensive care unit admission was associated with high mortality in admission. We observed that the increase in the number of reintubations was associated with long hospital stay and cost. Conclusion: Late intubation decision, older age, comorbidity, long intensive care unit admission may be used as a risk factor for recurrent intubation, but we decided that more comprehensive, more numbered studies should be done.