1990-1995 yılları arasında İstanbul adliyelerine yansıyan ensest olgularının psiko-sosyal açıdan incelenmesi
- Tez No: 49195
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Tezimizde ensest olgusunun nedenleri ve sonuçları ile olayı yaşayanlar üzerindeki olumsuz etkileri incelenmeye çalışılmaktadır. Ensest olgusunun tarihsel gelişimi, epidemiyolojisi, tıbbi, psikolojik, sosyolojik, hukuki ve adli tıbbi boyutları incelenmektedir. Akrabaları tarafından cinsel istismara uğramış olan kişilerin. olay sonrasında yaşadıkları olumsuz duygular anlatılmaktadır. Istanbul Ağır Ceza Mahkemeleri' nden 1990-1995 yılları arasındaki olgular taranarak literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Literatür ile bizim çalışmamızda paralellik gösteren şu noktalar saptanmıştır: Ensest olgularının yarıya yakını fail babalar tarafından gerçekleştirilmiştir. Faillerin çoğu erkek, kurbanlarınçoğu ise kız/kadındır. Faillerin eğitim ve ekonomik düzeyleri düşüktür. Faillerin büyük çoğunluğu mağdurla aynı evi paylaşmakta ve olguların çoğunda şiddet kullanıldığı görülmektedir. Bulgularımızda literatürle paralellik göstermeyen noktalar: Faillerin sanıldığının aksine işsiz, akıl hastası ve alkolik olmamasıdır. Ensest olgusunun kanunlarda özel bir madde ile yer alması, teşhis ve tedavi için kurbanların başvurabilecekleri uzmanların çalıştığı tedavi merkezlerinin kurulması, toplumun bu konuda bilgilendirilmesi ensestin tedavi edilmesi ile önlenmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
142 SUMMARY In our thesis reasons and results of the phenomenon of incest and its negative effects on the ones who lived this event, are tried to be studied. Historical development, epidemiology of the phenomenon of incest, its medical, psychologic, sociologic, legal, medical jurisprudence dimensions are studied. Negative feelings which abused people had after the event are explained. People who were raped by their relatives had negative feelings are also explained. Having been searched at Istanbul High Supreme Courts, the phenomenons between 1990-1995 were compared with the studies in literature. Following statements that indicate same similarities between literature and our study were found. Approximately on the half of the incest cases,143 perpetrators were fathers. Most perpetrators were male and most of victims were female. The perpetrators were from low socio-economic status and education. Most of the perpetrators lived in the same house with their victims and they performed violence acts. The findings that were not similar with the literature were: the perpetrators were not unemployed, mentally ill and alcoholic despite the general belief. The presence of incest in our laws, establishing medical center equipped with specialists for incest victims and education of the society will help to prevent incest with therapy.