Endometrium kanseri hastalarının manyetik rezonans görüntülemesi ve patoloji sonuçlarının myometrial invazyonlarının karşılaştırılması
Magnetic resonance imaging of endometrium cancer patients and comparison of myometrial invasions of pathology outcomes
  1. Tez No: 491966
  2. Yazar: EMİNE UFUK BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERDA VERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Endometrium kanseri olan bir hastada, tümör derecesi bilgisine ek olarak, preoperatif manyetik rezonans görüntülemenin (MR) myometrial invazyon bulgularına, tedavi planına ve uzman tavsiyesine katkıda bulunup bulunmadığının saptanmasıdır. Yöntem: Bu çalışmada, Ocak 2015 ile Ağustos 2017 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Araştırma Hastanesi' nde opere olan 32 endometrium kanseri hastasının kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, gravida-parite, komorbid hastalıkları, T2 ağırlıklı MRG (Magnetik Rezonans Görüntüleme) ve patoloji sonuçları incelenmiştir. Patoloji sonuçları; sensivite, spesifisite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer açısından referans standart olarak kabul edilmiştir. MRG sonuçları buna göre analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları 36 ile 79 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 57'dir. Çalışmamız sonucunda, yapılan diğer çalışmalarla uyumlu olarak, MRG'de myometrial invazyon derinliği doğruluk oranını % 75, sensivitesini %96, spesifitesini %66 pozitif prediktif değerini %96 negatif prediktif değerini % 66 bulduk. Gruplar arası karşılaştırma sonucu p < 0.05 olup anlamlı kabul edilmiştir. Sonuç: Cerrahi tedavinin genişliğine operasyona başladıktan sonra karar verilmesi önemli bir eksikliktir. Manyetik rezonans görüntülemenin preoperatif kullanılması, myometrial invazyon oranınını yüksek doğruluk ve duyarlılıkla belirlemesinden dolayı önemli bir fırsattır. Endometrium kanserinin cerrahi öncesi değerlendirilmesinde rutin MRG protokolünün eklenmesini cerrahinin genişliğine karar verilmesinde kıymetli bulup, önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine whether preoperative magnetic resonance imaging contritubes to myometrial invasion findings, treatment planning and specialist's advice, in addition to the knowledge of the degree of tumor in a patient with endometrial cancer. Method: In this study, between January 2015 and August 2017, the records of 32 endometrium cancer patients in T.C. Suleymaniye Gynecology and Obstetrics Research Hospital of Health Sciences University were examined retrospectively. The age, gravida-parity, comorbid diseases, T2 weigted MRI (Magnetic Resonance Imaging) and pathology results of the patients were examined. Pathology results were accepted as the reference standard in terms of sensitivity, specificity, positive predictive value, and negative predictive value. MRI results were analyzed accordingly. Findings: The ages of the patients included in the study ranged from 36 to 79 and the average age was 57 years. In our study, we found 75% accuracy of myometrial invasion depth, 96% sensitivity, 66% specificity, 96% positive predictive value and 66% negative predictive value in MRI in accordance with other studies.