Gastrik intestinal metaplazi olan hastalarda kolorektal adenomatöz polip görülme sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of colorectal adenomatosis POLYP in patients with gastric intestinal metaplasia
- Tez No: 765482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Kolorektal kanser, kansere bağlı mortalite ve morbiditeler açısından ilk sıralarda yer almaktadır. Etyolojik faktörlerden biri kolorektal adenomlardır. Yapılan bazı çalışmalar Helicobacter pylori (HP) ve intestinal metaplazi ile kolorektal adenom arasındaki ilişkiyi incelemiş ve bu çalışmaların bazıları istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğunu saptamışlardır. Biz de çalışmamızda, kendi hasta grubumuzda intestinal metaplazi ve Helicobacter pylori ile kolorektal adenomatöz polip görülme sıklığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 2017-2021 yılları arasında hastanemizin Gastroenteroloji Kliniği Endoskopi Ünitesi'nde hem gastroskopi hem de kolonoskopi yapılan ve gastroskopide biyopsi alınmış olan hastalar dahil edildi. Gastrik biyopside HP ve intestinal metaplazi varlığı değerlendirildi. Kolonoskopide polip olup olmadığı, polip saptanmışsa lokalizasyonu ve patolojik tipi kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1164 hastanın 537'si (%46,1) kadın, 627'si (%53,9) erkek olup ortalama yaş 56,85±13,02 olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan olguların %60,6'sında (n=705) HP pozitifliği, %44,4'ünde (n=517) intestinal metaplazi pozitifliği , %41,9'unda (n=488) kolorektal adenomatöz polip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancer ranks first in terms of cancer-related mortality and morbidity. One of the etiological factors is colorectal adenomas. Some studies have examined the relationship between Helicobacter pylori (HP) and intestinal metaplasia and colorectal adenoma, and some of these studies have found a statistically significant relationship. In our study, we aimed to evaluate the relationship between intestinal metaplasia and the incidence of Helicobacter pylori and colorectal adenomatous polyps in our patient group. Materials and Methods: Our study included patients who underwent both gastroscopy and colonoscopy in the Gastroenterology Clinic Endoscopy Unit of our hospital between 2017 and 2021 and who had biopsy taken during gastroscopy. Presence of HP and intestinal metaplasia were evaluated in gastric biopsy. The presence of polyps in colonoscopy, and if polyps were detected, their localization and pathological type were recorded. Results: Of 1164 patients included in our study, 537 (46.1%) were female and 627 (53.9%) were male, with a mean age of 56.85±13.02 years. HP positivity was observed in 60.6% (n=705), intestinal metaplasia positivity in 44.4% (n=517), and colorectal adenomatous polyp in 41.9% (n=488) of the cases participating in the study. .