Tip 2 diyabetik hastalarda neudesin düzeyi ve metabolik parametrelerle ilişkisi
In type 2 diabetic patiens neudesin levels and relationship between metabolic parameters
- Tez No: 491977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş – Amaç : Diyabet, insülin salgılanması ve/veya dokulardaki insülin yanıtında meydana gelen bozukluklara bağlı olarak kan glukoz düzeyinin yükselmesiyle ortaya çıkan kronik metabolik bir hastalıktır. Diyabetik hastalarda artmış yağ dokusu, obezite, önemli bir sorundur. Adipoz doku disfonksiyonu metabolik ve kardiyovasküler olaylarda etkili olmaktadır. Ayrıca adipoz dokudan salgılanan sitokinlerin, adipokinlerin sekresyonundaki farklılaşma hastalığın ortaya çıkmasında ve/veya ilerlemesinde etkili olduğu düşünülmektedir. Neudesin başlıca adipoz dokudan ve santral sinir sisteminden salgılanan ve enerji metabolizması üzerine düzenleyici görevi olan bir proteindir. Neudesinin nöron ve adipositlerden sentezlenerek sempatik sinir sistemini baskılayarak katabolik süreci yavaşlattığı düşünülmüştür. Biz de araştırmamızda yeni tanı ve naif diyabetik hastalarda serum neudesin düzeyini incelemeyi planladık. Ayrıca neudesinin metabolik ve antropometrik veriler ile ilişkisini inceledik. Gereç – Yöntem : 2017 yılı Şubat-Mart-Nisan aylarında hastanemiz İç Hastalıkları ve Endokrinoloji poliklniğine başvuran hastalardan araştırma protokolüne uygun olanlar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya 40 adet yeni tanı almış tip 2 diyabetik hasta ile 40 adet kontrol grubu hastası kabul edildi. Diyabet grubu olguların 24'ü kadın 16'sı erkek kontrol grubu 26'sı kadın, 14'ü erkekti. Yeni tanı diyabetik hastalar ile kontrol grubundaki bireylerin arasında yaş, cinsiyet ve VKİ açısından istatiksel olarak bir fark saptanmadı. Serum neudesin düzeyi ise yeni tanı diyabetik hastalarda kontrol grubundaki bireylere göre (Tip 2 DM =64.69 ± 3.06 ng/ml, Kontrol=55.52 ± 5.48 ng/ml, P=0.004*) istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Açlık kan şekeri (Tip2 DM=154.52 ± 78.63 mg/dl, Kontrol= 91.70 ± 9.08mg/dl, p=
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes is a chronic metabolic disease caused by elevated blood glucose levels due to insulin secretion and / or abnormalities in the tissues response to insulin. Increased adipose tissue, obesity, an important problem in diabetic patients. Adipose tissue dysfunction is effective in metabolic and cardiovascular events. Moreover, cytokines secreted from adipose tissue are thought to be effective in the development and / or progression of differentiation disorders in the secretion of adipokines. Neudesin is a protein that is mainly secreted from adipose tissue and the central nervous system and regulatory role on energy metabolism. Neudes are thought to slow down the catabolic process by suppressing the sympathetic nervous system by synthesizing from neurons and adipocytes. We also planned to investigate the level of serum neudes in new diagnoses and naive diabetic patients in our study. We also examined the relationship between neural metabolism and anthropometric data. Material -Method : Patients who were admitted to the internal medicine and endocrinology clinics of our hospital in February-March-April 2017 were included according to the study protocol. Results : 40 newly diagnosed type 2 diabetic patients and a control group of 40 patients were included to the study. 16 patients in the diabetic patients group were male and 24 were female. 14 patients in the control group were male and 26 were of female gender. There were no statistically significant difference between the control group and the diabetic patients group in terms of age, sex, and BMI. Neudesin levels (Type2 DM=64.69 ± 3.06 ng/ml, Control=55.52 ± 5.48 ng/ml ,p=0.004*) were statistically high in the group of newly diagnosed diabetic patients. Discussion: Levels of neudesin in new diagnosed diabetic patients was detected high statistically and significantly in work we do. We also found a positive correlation between neudesin and BMI. No correlation between carotid intima media thickness and hs-CRP. This data suggests that neurology is a protein associated with diabetes and obesity and a potency.