Farklı klonlara ait karbapenem dirençli acinetobacter baumannii suşlarında kolistin ile meropenem, sulbaktam, minosiklin, disodyum fosfomisin ve vankomisin kombinasyonlarında sinerjik etki olup olmadığının dama tahtası yöntemiyle araştırılması
Investigation of synergistic effect of colistin with meropenem, sulbactam, minocycline, disodium fosfomycin, and vancomycin combinations in different clones of carbapenem resistant acinetobacter baumannii strains
- Tez No: 491993
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRAGÜL AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç Asinetobakter suşlarının birçok antibiyotiğe dirençli olması ve geçmişte ilk seçenek tedavi olan karbapenemlere yüksek oranda direnç geliştirmesi nedeniyle artık tedavide kolistin ön plana geçmiştir. Bununla birlikte, kolistine direnç geliştirme potansiyeli ve yüksek dozda toksisite endişesi sonucu günümüzde genellikle kolistin içeren kombinasyon tedavileri tercih edilmektedir. Sulbaktam ve meropenem gibi antibiyotikleri içeren kombinasyonların yanında yeni tedavi kombinasyonları üzerinde de çalışmalar devam etmektedir. Asinetobakterlerin doğal dirençli olduğu fosfomisin ve vankomisin içeren kombinasyonlar ve son yıllarda gündeme gelen minosiklin içeren kombinasyonlar üzerinde çalışılan konulardır. Bu çalışmada güncel veriler ışığında kolistin ile meropenem, sulbaktam, fosfomisin, vankomisin ve minosiklin kombinasyonlarının sinerjik etkisinin olup olmadığının araştırılması, ülkemizde bulunmayan minosikline duyarlılığının saptanması ve antibiyotik kombinasyonlarındaki sinerjinin klonaliteyle ilişkili olup olmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Bu çalışmada kullanılan suşlar, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2012-2013 yılları arasında karma yoğun bakım ünitesinde yatan hastalardan alınan örneklerden izole edilen ve klon analizi yapılan Acinetobacter baumannii suşları arasından seçilmiştir. Bu amaçla 124 adet karbapenem dirençli Acinetobacter baumannii izolatı (23 antibiyotip, 7 klon) arasından seçim yapılmış olup, suşlar seçilirken tüm antibiyotip ve klonlardan suş bulunması ve mümkün olabildiğince klinik örneklerden izole edilen suşların dahil edilmesi hedeflenmiştir. Bu şekilde farklı klon ve antibiyotiplerden 23 izolat çalışmaya alınmıştır. Kolistin ile meropenem, sulbaktam, vankomisin, fosfomisin ve minosiklin kombinasyonları için 96 kuyucuklu mikroplaklara antibiyotik dağıtımı yapılmış ve daha sonra hazırlanan inokulum eklenmiştir. 35°C'de 16-20 saat inkübe edildikten sonra MİK değerleri ve üremenin olmadığı kuyucuklar kaydedilmiştir. Kolistin ve kombinasyondaki diğer antibiyotiğin FİK değerleri toplanarak FİK indeksi (FİKİ) hesaplanmıştır. FİKİ≤0,5 sinejizm, 0,54 antagonizm şeklinde yorumlanmıştır. İstatistiksel analizde dağılımlar sayı ve yüzde ile, MİK50 ve MİK90 yüzdelikler hesabıyla ve kateogorik değişkenlerin karşılaştırılması Fischer'in kesin testi ve Yates'in süreklilik düzeltmesi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aims Colistin becomes primary treatment option in order to Acinetobacter strains are resistant to a lot of antibiotics and have developed high rate of carbapenem resistance that carbapenems were the first line therapy in the past. Because of the potential resistance to colistin and concerns about toxicity, especially for high doses, colistin based combination therapies are preferred nowadays. Besides combinations including antibotics like sulbactam and meropenem, trials on new treatment combinations are being continued. Combinations including fosfomycin and vancomycin to which Acinetobacter species are intrinsically resistant and combination including minocycline is being investigated in recent years. In this study we aimed to investigate whether combinations of colistin with meropenem, sulbactam, fosfomycin, vancomycin, and minocycline are synergic or not; to determine minocycline susceptibility rates which is not exist in our country and to show whether antibiotic interactions are related with clonality or not. Materials and methods Acinetobacter strains were selected from the isolates which were isolated in patients staying in mixed intensive care unit in Ankara Numune Training and Research Hospital between 2013 and 2014. Clone analysis of the strains have been done before. The study isolates were selected in 124 carbapenem resistant Acinetobacter baumannii strains (23 antibiotypes and 7 clones) and selected strains represented all antibiotypes and clones. Consequently, 23 strains were included in this study. For combination of colistin with meropenem, sulbactam, vancomycin, fosfomycin, and minocycline, antibiotics were dispersed to 96-well microplates and then inoculum was added. After incubation for 16-20 hours at 35°C, MIC's and wells without visible signs of growth were recorded. FIC values of colistin and the other antibiotics were added and FIC index (FICi) was calculated. Due to determination of antibiotic interactions FICis were interpreted as synergistic interaction if FICi≤0,5, as additive interaction if 0,54. For statistical analyses, sample distributions were given as count and percent proportion, MIC50 and MIC90 were calculated with percentiles calculation and categorical variables were compared with Fisher's exact test and Yates' continuation correction.