Kadınların işgücüne katılımını belirleyen faktörler: Van ili örneği
Factors determining women's participation in workforce: A case study in Van province
  1. Tez No: 492014
  2. Yazar: CEMALETTİN LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ARVAS, DOÇ. DR. MELTEM İNCE YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı, Van kent merkezinde kadınların işgücüne katılımını belirleyen demografik ve ekonomik faktörlerin etkilerini hem teorik hem de ampirik bulgulara dayanarak açıklamaktır. Bu çerçevede öncelikle Türkiye'de kadınların işgücüne katılımı tarihsel süreçten bugüne dünya ile karşılaştırmalı olarak açıklanmış ve izleyen bölümde genel olarak kadınların işgücüne katılımı konusunda yapılan ampirik çalışmaların sonuçları ortaya konulmuştur. Bu amaçla, çalışan ve çalışmayan 400 kadına yüz yüze anket yapılmış, elde edilen veriler Probit modeli ile tahmin edilerek Van'da kadınların işgücüne katılımını belirleyen faktörlerin etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, eğitim, yaş ve medeni durum kadının işgücüne katılımını belirleyen en önemli değişkenlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the effects of the demographic and economic factors on women's participation in the labor force in Van city center based both on theoretical and empirical findings. In this framework, the participation of women in the labor force in Turkey is explained in comparison with the world today from the historical process, and in the following section the results of empirical studies on the participation of women in the workforce in general are presented. For this purpose, face-to-face surveys were conducted on 400 working and non-working women and the data obtained were estimated with the Probit model. Later, the effects of the factors determining the labor force participation of women in Van were tried to be revealed. According to the results; education, age and marital status are the most important variables determining the female labor force participation.