Erkek heteroseksüel ve homoseksüel bireylerin çocukluk çağı travması ile bağlanma stilleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişki
The relationship between childhood trauma attachment styles and cognitive emotion regulation strategies in male heterosexual and homosexual people
  1. Tez No: 492049
  2. Yazar: DOSTCAN KAZAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ÇAKICI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada erkek heteroseksüel ve homoseksüel bireylerin çocukluk çağı travması ile bağlanma stilleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Örneklemi İstanbul ilinde yaşayan, cinsel kimliğini erkek olarak tanımlayan 150 homoseksüel ve 150 heteroseksüel olmak üzere toplamda 300 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişilere Kişisel Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBMM SPSS Statistics 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Farklılıkların belirlenmesinde Mann Whitney U Testi, Çok Faktörlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Ayrıca ölçekler arasındaki ilişkilerin düzeyleri Spearman Korelasyon Analizi ile belirlenmiştir. Edinilen bulgular doğrultusunda hipotezlerin doğrulukları incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, çocukluk çağı tarvaması, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve bağlanma stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsel yönelim açısından ise iki grup arasında farklılaşma olduğu görülmüştür. Literatürün ise bu çalışmaya konu olan kısımlarının, özellikle cinsel kimlik, cinsel yönelim alanlarında belirgin eksiklikler gösterdiği gözlenmiştir. Homoseksüel bireylerin yaşadıkları problemleri daha iyi anlayabilmek adına çalışmaların arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between childhood traumas, attachment styles, cognitive emotional regulation strategies in heterosexual and homosexual individuals. The sample groups are consist of 150 homosexual and 150 heterosexual individuals that have used to lived in İstanbul and identified themshelves as male. In this research, in addition to personal information Questionnaire prepared by the researcher, Relationship Scale Questionnaire, Childhood trauma scales, cognitive emotion regulation Questionnaire have been applied. The collected data has analized with IBMM SPSS Statistics 24 Program. Mann Whitney U test, Multifactorial Variant Analysis have been used for the determination of the differantiation. Spearman Correlation Analysis has been used to determine the relationship between the scales. Hypothesis have been examined in the light of the obtained data. The results of this research have pointed out that, there has been a significant relationship between childhood traumas, cognitive emotion regulation and attachment styles. In addition, significant differences have been shown between homosexual and heterosexual groups responses. It has obvious that there have been missings in literature at clinical subjects in sexual orientation cases.