Obsesif inançların ortoreksiya nevroza üzerinde cinsiyete göre farklılığının incelenmesi
Obsesive beliefs of the orthorexia nervosa by different gender by different gender
- Tez No: 492058
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın temel amacı obsesif inançlar ile ortoreksiya nevroza arasındaki ilişkinin cinsiyete göre incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya katılanların yaşları ''18-55'' arasında olup 400'ü kadın (% 61.5), 250'si erkek (%38.5) olmak üzere toplam 650 kişiden oluşmaktadır. Ortoreksiya nevroza düzeyini ölçmek amacıyla Ortho-15 Ölçeği, obsesif inanışlar düzeyini belirlemek amacıyla Obsesif İnançlar Ölçeği (OİÖ) kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılar Demografik Bilgi Formunu doldurmuşlardır. Araştımanın analizi için ''Bağımsız Örneklemler T-Testi'', ''Çoklu Regresyon Analizi'' ve ''Korelasyon Analizi'' kullanılmıştır. Obsesif İnanç alt ölçek puanları ile Orto-15 puanları arasında cinsiyete göre anlamlı farklılık saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre erkeklerin kadınlara göre daha yüksek oranla obsesif inanış alt ölçekleri ile ortoreksiya nevroza düzeyleri arasında ilişki belirlenmiştir. Erkek grubunda Obsesif inanış belirtileri arttıkça Ortoreksiya nevroza belirtilerinin de artış saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Ortoreksiya nevroza, Obsesif inanış
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between obesity beliefs and orthorexia neurosis by sex. The ages of the participants are between 18 and 55, and there are 650 women (400 women, 61.5% men and 38.5% men). The Ortho-15 Scale was used to measure the level of orthorexia neurosis and the Obsessive Beliefs Scale was used to determine the level of obsessive beliefs. In addition, the participants filled out the Demographic Information Form. '' Independent Sampling T-Test '', '' Multiple Regression Analysis '' and '' Correlation Analysis '' were used for the analysis of the research. Obsessive belief subscale scores and Ortho-15 scores were significantly different by sex. According to the gender variable, the relationship between male obesity belief subscales and orthorexia neurosis levels was higher than that of females. As the number of obsessive beliefs in male group increased, the number of oropharyngeal neuroses increased. Keywords; Orthorexia nevroza, Obsessive belief