Genç yetişkinlerde sosyal görünüş kaygısının ortoreksiya nevroza ve obsesif inançlar üzerindeki etkisi
The effect of social appearance anxiety on orthorexia neurosis and obsessive beliefs in young adults
  1. Tez No: 838579
  2. Yazar: MERT ERKEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerde sosyal görünüş kaygısının ortoreksiya nevroza ve obsesif inançlar üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 403 genç yetişkinle anket uygulaması yapılmıştır. Kullanılan anket formu“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Görünüş Kaygısı”,“Obsesif İnanışlar”ve“ORTO-15”olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemiyle yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların sosyal görünüş kaygıları arttığında ortoreksiya nervoza düzeyleri ve obsesif inanışlarının arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların ortoreksiya nervoza düzeyleri arttığında obsesif inanışları da artmaktadır. Buna ek olarak katılımcıların sağlık değerlendirmeleri olumlu yönde arttığında sosyal görünüş kaygıları ve obsesif inanışları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of social appearance anxiety on orthorexia neurosis and obsessive beliefs in young adults. For this purpose, a survey was conducted with 403 young adults who were not mentally retarded. The questionnaire consisted of four sections:“Personal Information Form”,“Social Appearance Anxiety”,“Obsessive Beliefs”and“ORTO-15”. The collected data were analysed using SPSS software. The research was conducted using the relational scanning method. As a result of the analysis, it was determined that when the participants' social appearance anxiety increased, their orthorexia nervosa levels and obsessive beliefs increased. In addition, when the participants' orthorexia nervosa levels increase, their obsessive beliefs also increase. In addition, when the participants' health evaluations increase positively, their social appearance anxiety and obsessive beliefs decrease.