Psychological dating aggression in LGB+ relationships: A path model with perpetration, victimization, internalized homophobia, cognitive flexibility, and affectivity
LGB+ bireylerde psikolojik flört saldırganlığı: Başvurma, maruz kalma, içselleştirilmiş homofobi, bilişsel esneklik ve duygulanım ile bir yol analizi
- Tez No: 697339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, lezbiyen, gey ve bi+seksüel bireylerden oluşan bir örneklemde, pozitif ve negatif duygular, psikolojik flört saldırganlığına maruz kalma, içselleştirilmiş homofobi, bilişsel esneklik ve psikolojik saldırganlığa başvurma arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini çeşitli çevrimiçi platformlarda yapılan duyurularla katılım gösteren 522 LGB+ birey oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygular Ölçeği, İçselleştirilmiş Homofobi Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği Türkçe formları ve araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Önerilen modeli test edebilmek için Yol Analizi ve cinsel yönelim farklarını inceleyebilmek için bağımsız örneklemler t testi kullanılmıştır. Yol analizi sonuçları, modelin kabul edilebilir uyum endekslerine sahip olduğunu göstermiştir. Pozitif ve negatif duygulardan psikolojik saldırganlığa başvurmaya giden yollar hariç, bütün yollar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bilişsel esnekliğin, pozitif duygular ve psikolojik saldırganlığa başvurma arasındaki ilişkiye tam aracılık yaptığı ve benzer bir şekilde, içselleştirilmiş homofobinin, negatif duygular ve saldırganlığa başvurma arasındaki ilişkiye tam aracılık yaptığı bulunmuştur. Bağımsız örneklemler t testi sonuçları, eşcinsel ve bi+seksüel bireyler arasında psikolojik flört saldırganlığına başvurma açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ek olarak, sonuçlar psikolojik şiddete başvurmanın %88 ve maruz kalmanın ise %87,8 gibi yüksek oranlarda olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, normatif yaratıcılık kuramına dayalı pozitif duygular ve bilişsel esnekliğin, psikolojik saldırganlığa başvurma açısından koruyucu faktörler olduğu gözlenmiştir. Azınlık stresi kuramı çerçevesinden bakıldığında ise, negatif duygular ve içselleştirilmiş homofobinin psikolojik saldırganlığa başvurma için risk faktörü olduğu gözlenmiştir. Bulgular, kuramsal ve uygulamaya yönelik katkıları ve daha sonraki araştırmalara yönelik öneriler doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study investigates the direct and indirect associations between positive affect, negative affect, psychological dating aggression victimization, cognitive flexibility, internalized homophobia, and psychological dating aggression perpetration among lesbian, gay, and bi+sexual individuals. The study sample consisted of 522 LGB+ individuals gathered from various online platforms. Turkish versions of the Multidimensional Measure of Emotional Abuse, Positive and Negative Affect Schedule, Internalized Homophobia Scale, Cognitive Flexibility Scale, and the Demographic Information form developed by the researcher were used for the data collection. Path analysis was used to test the proposed model, and independent samples t-test was used to analyze sexual orientation differences. The results of path analysis showed that the model has acceptable fit indices. Except for the paths from positive and negative affect to psychological dating aggression perpetration, all the other paths were statistically significant. Cognitive flexibility fully mediated the relationship between positive affect and psychological dating aggression perpetration. Similarly, internalized homophobia fully mediated the relationship between negative affect and psychological dating aggression perpetration. There was no significant difference between homosexuals and bi+sexuals regarding the psychological dating aggression perpetration. Furthermore, results showed high prevalence rates for both perpetration (88%) and victimization (87.8%). In conclusion, derived from normative creativity theory, cognitive flexibility and positive affect were protective factors for the perpetration of psychological aggression. From the minority stress perspective, negative affect and internalized homophobia appeared to be the risk factors. The findings, theoretical and practical implications, and recommendations for future research were discussed.