Alternatif turizmin bölge ekonomisi üzerindeki etkisi: Samsun örneği
The impact of alternative tourism on the regional economy: Samsun case
  1. Tez No: 492097
  2. Yazar: HARUN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Turizm; II. Dünya Savaşının ardından artan teknolojik gelişim, küreselleşme ve refah seviyeleri ile doğru orantılı olarak günümüze kadar gelişerek ilerleyen ve Dünya Turizm Örgütüne(UNWTO) göre de artmaya devam edecek olan bir sektördür. Ayrıca; görünmez bir ihracat kalemi olarak döviz girdisi, yoğun emek içeren yapısı, istihdam olanakları ve diğer sektörler ile iç içe olması açısından elde edilen gelirin el değiştirerek çarpan etkisi yaratması gibi fonksiyonlara da sahip olması, turizmin ülkeler için kalkınma politikalarında önemli bir stratejik konuma sahip olmasını sağlamaktadır. Bu da gelişmekte olan ülkeler tarafından sahip oldukları bölgeler arası dengesizlikleri gidermek için turizme yönelmekte ve bölgelerdeki turizm potansiyelini dünya turizm pazarına açılmak için çekim unsuru olarak kullanmaktadırlar. Sürekli değişen turistik talebi karşılamaya yönelik turizm çeşitlendirilmektedir. Günümüzde bireyler artık eskisi gibi deniz-kum-güneş şeklindeki turizm çeşidinden uzaklaşarak aktif bir katılım gösterebildikleri turizm türlerine yönelmektedir. Bu turizm türleri ise alternatif turizm çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireylerin değişen ihtiyaç ve arzularına göre şekillenen alternatif turizm; deniz-kum-güneş gibi turistik çekim unsurundan mahrum fakat doğal güzellikleri, tarihi dokusu, kültürel yapısı ile âtıl durumda olan bölgelerde etkinliğini göstererek turizm açısından bölgeye değer kazandırmaktadır. Bu durumda Samsun, sahip olduğu deniz-kum-güneş üçlüsünün yanında muazzam bir şekilde alternatif turizm türlerine cevap verecek potansiyele sahip olmasıyla bölgesel kalkınmada etkin bir role sahip olabilir ve bu özelliğini diğer bölgeler ile arasındaki farkları gidermede bir araç olarak kullanılabilir. Bu araştırmada Turizm sektörünün bölgeler üzerindeki ekonomik etkileri ve bölgeler arasındaki farklılıkların giderilmesindeki rolü incelenmek üzere bölgede yer alan 54 işletme üzerinden anket yöntemi ile veri toplanarak SPSS programı ile incelenmiştir. Bu veriler üzerinden; faktör analizi, güvenilirlik analizi, Pearson korelayon testi, t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda alternatif turizmin bölgesel kalkınma ve turistik taleplere yönelik pozitif etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda Samsun'un mevcut durumda barındırdığı alternatif turizm potansiyelinin, bölgenin kalkınmasında pozitif bir etken olarak kullanılabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism; following the second world war, It is a sector that will continue to increase in accordance with increasing technological development, globalization, and increasing prosperity levels. Also, foreign exchange as an invisible export, employment possibilities with intensive labor, and the fact that the income generated by the intertwining with the other sectors has the effect of creating a multiplier effect by spreading, thus providing an important strategic position for development policies for the countries. This is being used by developing countries as a means of attracting tourism to the undeveloped region and to expand the tourism potential of the regions to the world tourism market. Tourism is diversified to meet constantly changing tourist demands. Nowadays, individuals are now turning to tourism types that they can actively participate in by separating away from the tourism type like sea, sand and sun. These types of tourism are called alternative tourism varieties. Alternative tourism, which is shaped by the changing needs and desires of individuals, is lack of touristic attractions like sea, sand, and sun but will gain value in terms of its natural beauties, history and culture. Samsun have an active role in regional development by having the potential to respond to alternative tourism types enormously beside the sea, sand, sun trio and it will be used as a tool to dispel differences between other regions. In this study, the economic effects of the tourism sector on the regions and their role in eliminating the differences between the regions have been discussed and it has been discussed that the alternative tourism potential of Samsun can be used as a dynamic in the development of the region.