Kemal Tahir'in romanlarında söz varlığı
Vocabulary in Kemal Tahir's novels
  1. Tez No: 492151
  2. Yazar: YILDIRAY ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 759
Özet
Türkçede söz varlığı araştırmaları, yazılı metinlerde veya konuşma dilinde; kelimelerin, özel isimlerin, ikilemelerin, terimlerin, deyimlerin, birleşik fiillerin, atasözlerinin ve kalıp ifadelerin tespitine yönelik çalışmalardır. Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan sonuçlar gerek değişik yıllarda yapılan çalışmalarda ortaya konan verilerle kıyaslanarak dilin gelişme ve değişme seyrini göstermesi gerekse dil öğretimi için önemli veriler sunması açısından oldukça kıymetlidir. Bu tezde Kemal Tahir'in temsil niteliğinde saydığımız Yediçınar Yaylası (1958), Bozkırdaki Çekirdek (1967), Devlet Ana (1967) ve Karılar Koğuşu (1974) adlı romanlarının söz varlığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgularla, önce her bir roman kendi içerisinde bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Daha sonra bütün romanlardaki bulgular, toplu ve karşılaştırmalı, istatiksel verilerle de desteklenerek değerlendirilmiştir. Toplamda elde edilen 330.842 söz varlığı unsurundan oluşan havuzla ilgili değerlendirme ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research into vocabulary in Turkish involves studies aimed at determining words, proper names, geminations (doublings), terms, idioms, compound verbs, proverbs and stereotypical expressions in written texts or colloquial language. The results obtained from these studies are quite valuable in that not only do they demonstrate the course of how the language has changed and developed by making comparisons with the data presented in studies conducted at different times but also they provide precious data with regard to language teaching. In this thesis, vocabulary in Kemal Tahir's novels entitled Yediçınar Yaylası (1958), Bozkırdaki Çekirdek (The Seed in the Prairie) (1967), Devlet Ana (The Mother State) (1967) and Karılar Koğuşu (Women's Ward) (1974), which we deemed to be representative. With the data obtained, first each novel was subjected to an evaluation within itself. Then, the data in the four novels were assessed all together and through comparisons and with the support of statistical data. Finally, assessments and interpretations were made concerning the pool containing a vocabulary of 330.842 words.