Dünya finans sistemi ile Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi hukuk politikaları ilişkisi
The relationship between World financial system and law policies in the period of Republic in Turkey
- Tez No: 492152
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAFAK BALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Hukuk alanında yaşanan değişimler dünya finans sisteminin işleyişi ve dünya-sistem teorileri dikkate alınmaksızın gerçekçi bir şekilde değerlendirilemez. Türkiye'nin Cumhuriyet dönemi boyunca hukuk politikaları da bu bağlamda analiz edilmelidir. Bunun için tezde dünya finans sistemi tanımlanmış ve dünyada hukuk alanlarındaki genel eğilimlerle ilişkileri ele alınmıştır. Ayrıca hukuk politikası kavramına dair bir analiz yöntemi geliştirilmiştir. Bu yönteme uygun olarak Cumhuriyet tarihi boyunca hukuk politikalarının seyri beş dönem üzerinden incelenerek, bunların dünya finans sistemi ile ilişkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the field of law can not be assesed in a realistic way, without considering the mechanism of world financial system and the world-system theories. Law policies of Turkey during the period of Republic should also be analyzed in this context. Thus in this thesis world financial system is defined and it's relations with the main tendencies in the fields of law are examined. Furthermore a method of analysis is developed to analyse legal policies In accordance with this method, progress of legal policies in the history of Republic are analyzed over five periods and its relation with the world financial system is argued.