Yeşil tedarik zinciri uygulamalarının işletme performansı üzerine etkisi: Kimya sektöründe görgül bir analiz
The impact of green supply chain applications on business performance: An empirical analysis in the chemical sector
  1. Tez No: 492182
  2. Yazar: ALİ HAYDAR GÜNDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Küreselleşme, teknolojideki sürekli yenilenme, e-ticaret, demografik yapıdaki değişme, sosyal sorumluluk anlayışının yaygınlaşması, temel yetkinliklere odaklanma, kaliteli mal veya hizmet sunumunda hız, dış kaynak kullanılması gibi gelişmeler ve sürdürülebilirlik işletmelerin varlığını sürdürebilmesi için farklı yöntemler geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Özellikle küresel bağlamda sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamak isteyen özel sektör işletmelerinin küresel trendlere ayak uydurması gerekmektedir. Bu çerçevede gelecek nesillerin haklarını bugünden korumayı temel alan bir yaklaşım olan sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde işletmelerin operasyonları yönetmesi önemlidir. Öyleki işletmelerin sadece kendi operasyonlarını değil tedarik zincirinde yer alan paydaşların da aynı performansı göstermesini sağlaması istenmektedir. Bu bağlamda tedarik zinciri yönetiminde yeşil uygulamalara yer verilmesi giderek ağırlık kazanan bir konu olmuştur. Ayrıca, ulusal işletmelerin hem küresel işletmelerle işbirliği geliştirmesi hem de uluslararasılaşma çabaları yeşil tedarik zinciri yönetimini güncel bir konu haline getirmiştir. Bu bağlamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde yeşil tedarik zinciri kavramı ile ilgili temel bilgilere ve literatürde yer alan diğer kavramlarla benzerlik ve farklılıklarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde işletmelerde performans kavramları ve performans ölçüm göstergeleri incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca yeşil tedarik zinciri yönetiminde kullanılan performans yöntemleri de ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde kimya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerden elde edilen veriler doğrultusunda yapılan saha araştırmasının yöntemi ve araştırma neticesinde elde edilen bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments like globalization, continous improvement in technology, e-trade, change in demography, spread out of social responsibility concept, focusing core competencies, being quick at delivering qualified goods and services, outsourcing, and sustainability require business develop new methods. In particular, private sector aiming to gain sustainable competitive advantage needs to keep up with global trends. To this end, operations management is of great significance within sustainability concept, which is based on perseverance of next generations' rights from now on. Moreover, stakeholder in supply chain is asked fort he same performance as themselves. It seems that interest on green applications in supply chain management is ever growing. Besides, both cooperation with mutinational corporations and internationalization efforts make green supply chain management significant. Towards this ende, the study comprises three chapters. First chapter of the study is on basic knowledge regarding green supply chain concept and convergencies and divergencies with other related concepts are also discussed. Literature for business performance with measurement indicators are reviewed. This chapter also deals with performance methods employed in green supply chain management. Methodology and findings of empirical study conducted in organizations operating in chemistry sector are discussed in the third chapter of the study.