Uranyum zenginleştirme programı bağlamında Rusya İran ilişkileri
  1. Tez No: 492229
  2. Yazar: EMRE AYHAN FAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İran'ın nükleer niyetlerinin kesinlikle barışçıl amaçlarla teknoloji geliştirme esasına dayandığı iddialarına rağmen, ülkedeki rejim başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) olmak üzere özellikle batı dünyası tarafından sürekli olarak eleştirilmektedir. Buna rağmen, Rusya İran'ın nükleer hedeflerine ulaşma çabalarını desteklemeye devam etmektedir. Bu çalışma, İran'ın nükleerleşme girişim ve çabalarına Rusya'nın nasıl baktığı ve bu nüklerleşme çabalarının iki ülke arasındaki ilişkilere ne ölçüde yansıdığı ve nasıl etkilediği konusu üzerine odaklanmıştır. İran dünyanın bir sonraki nükleer güç olması aşamasında Rusya'nın yadsınamayacak rolü ile Rusya-İran ilişkileri farklı bir boyuta taşınmıştır. Bu boyutun uluslararası ilişkiler kavramı açısından incelenmesi bölge dengelerinin ve Rusya'nın İran ile ilişkilerini nükleerleşme bağlamında geliştirme çabalarının nedenlerini anlama bakımından ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Despite claims that Iran's nuclear ambitions are based purely on the principle of technology development for peaceful purposes, the regime in the country is constantly criticized by the western world, especially the United States of America (USA) and the European Union (EU). Nevertheless, Russia continues to support Iran's efforts to reach nuclear cappacity. This study focuses on how Russia looks at Iran's nuclearization initiatives and efforts, and how and to what extent these efforts are reflected in the relations between the two countries. In the course of the Iran's becoming the next nuclear power of the world, Russia's irrefutable role and Russia-Iran relations have moved to a different dimension. The examination of this dimension in terms of the concept of international relations will shed light on the reasons for the attempts to develop regional balances and Russia's relations with Iran in the context of nuclearization.