İhracatta internet ve e-ticaretten faydalanma yolları ve bir uygulama
The ways to utilize internet and e-commerce in exports and an application
- Tez No: 492228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küreselleşme ve teknolojideki gelişmeler birbirine paralel olarak ilerlemiş ve beraberinde hayatımızın her alanına yenilikler getirmişlerdir. Bu yenilikler arasında internet ve onun getirdiği kolaylıklar en dikkat çekici olanıdır. Özellikle iş dünyası acısından bakıldığında internetin getirdiği birçok yeni kavram ve çeşitlilik görmek mümkündür. Örneğin masa başı araştırmaları, webinar, personel alım ilanları, internet reklamları, web sitesi ile tanıtım gibi birçok yenilik internet aracılılığıyla iş dünyasına kazandırılan kolaylıklar söz konusudur. Ticarette yeni bir satış kanalı olan e-ticarette, internetin getirmiş olduğu yenilikler ve fırsatlar arasındadır. Bu çalışma ile, ihracat yapan ya da yapmayı planlayan işletmeler için internet ve e-ticaretten faydalanma yolları araştırılmaya çalışılmış, bu amaç doğrultusunda çalışma beş ana bölüme ayrılmıştır. İlk dört bölümde konu ile ilgili yapılan literatür çalışması sonucu ortaya çıkan tanımlar, kavramlar ve olgular anlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise konu ile ilgili, yarı yapılandırılmış mülakat tekniğiyle saha araştırılması yapılmış ve buna yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda; internet ve beraberinde, getirmiş olduğu yeni kavramların gerek işletmelere gerekse tüketicilere birçok fırsat ve yeni imkanlar sunduğu çıkmıştır. Özellikle ihracat acısından internetin sunduğu olanaklar çok çeşitlidir. Ayrıca ticari çerçevede internetin sağladığı faydalar ve kullanım oranlarının popülaritesi de artmış ve giderek de yaygınlaşacağı ortaya çıkmıştır. Ancak bu fırsatları teknolojiyi ve yenilikleri takip eden firmaların yakalayacağı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological improvments and globalization increasing together and creates a lot of inven for our lives. Internet and its facilities are important ones. In business perspective inetrnet creates a lot of temrs and average age of these not more than thirty years. Just as examples: research, employment, advertisement, marketing by web site main facilities of internet usage. A new sale channel e-commerce is in new and opputunist ways of internet usage. By this study, it was tried to investigate the ways of utilizing the internet and e-commerce for the enterprises planning to make export, and five main divisions were allocated for this purpose. In the first four chapters, a literature study on the subject has tried to explain the emerging definitions, concepts and phenomena. In the last part, a field survey was conducted with a semi-structured interview technique. At the end of the study; internet and the new concepts that it brought with it, and the opportunities for consumers to have many occasions and new opportunities. Especially the possibilities offered by the internet for export are very diverse. In addition, the popularity and utility of the Internet provided by the commercial framework has also grown and is becoming increasingly popular. However, it has been observed that these innovations will be caught by companies that follow technology and innovations.