İşyerinde mobbingin çalışan performansına etkisi üzerine bir araştırma
A research about the effects of mobbing atworkplace on the employee performance
  1. Tez No: 492241
  2. Yazar: FULDEN FIRAT ÇORBACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışma hayatındaki gizli tehlikelerden biri olan mobbing , günümüzde hem özel sektör hem de kamu sektöründe sıklıkla karşılaşılan bir olgu olarak dikkat çekmektedir. Mobbing, hedef alınan kişi ya da kişilere yönelik sistematik olarak uygulanan, yıldırma, pasifize etme ve işten uzaklaştırmaya yönelik davranışlardır. Bu davranışlar, mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine ve sağlıklarına zarar veren olumsuz tutum ve davranışlar bütünüdür. Zaman içerisinde mobbingin etkileri yalnızca bireyler üzerinde değil, örgütler üzerinde de görülmeye başlanmaktadır. Bu araştırma işyerlerinde görülen mobbing davranışlarının çalışanların performansları üzerinde ne derece etkili olduğunu test etmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, mobbingin tanımı ve kavramsal gelişimi, mobbing ile ilişkili kavramlar, mobbing türleri, mobbingin nedenleri, mobbingin aşamaları, mobbingin etkileri, mobbing ile mücadele yöntemleri ve mobbingin Türk hukuk sistemindeki yeri konuları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, performans ve performans değerleme kavramları kapsamında performans tanımı, performansı etkileyen faktörler, performans değerlemenin; tanımı, fonksiyonları, yararları, süreci, yöntemleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, performans değerlemenin kullanım alanları, süreç içerisinde karşılaşılan sorunlar ve yapılan hatalar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde anket uygulamaları neticesinde elde edilen araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Anket uygulamalarında yöntem olarak kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama alanı, Ankara ili Çankaya ilçesinde ikamet eden, yaşları 20 ve üzeri olan 281 çalışanı kapsamaktadır. Bu araştırma kaspamında, işyerinde mobbingin çalışan performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As being one of the hidden threats of working life, mobbing is nowadays a concept frequently encountered both in the private sector and the public sector. Mobbing is systematically directing intimidating, passivating and suspending behaviors toward a targeted person or people. These behaviors involve the negative attitudes and behaviors that endanger personal values, health, professional situations as well as social relations. In the course of time, the effects of mobbing are recognized not only on individuals but also on organizations. This research aims to examine to what extent the mobbing behaviors influence the performance of employees. In the first chapter of this study, the definition of mobbing, its conceptual evolution, the related concepts about mobbing, the types, the reasons behind, the effects of mobbing, the coping strategies against mobbing as well as mobbing in the Turkish legislative framework are presented. In the second chapter of this study, the definition of performance with respect to the concepts of performance evaluation, the factors affecting performance as well as the definitions, functions, benefits, processes, methods of performance evaluation are set out. Additionally, the information about the scope of performance evaluation, problems encountered during processes and common mistakes are provided. In the third chapter of this study, the results of the research obtained through the survey are elaborated. The convenience sampling method is used for the research. The sample of the research consists of 281 employees who are above 20 years old residing in Çankaya, Ankara. Within the scope of this study, it is concluded that mobbing at workplace does not have a negative effect on the performance of employee.