Porter'ın rekabet stratejileri: Safranbolu konaklama işletmelerinde bir inceleme
Porter's competition strategies: A research in Safranbolu hospitality businesses
  1. Tez No: 492253
  2. Yazar: MEHTAP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya nüfusunun artışı ve ulaşımın kolaylaşması gibi nedenlerle birlikte turizm sektörü hızla gelişmektedir. Turizm gelişme göstermeye devam ederken işletmeler arasındaki rekabet de her geçen gün artmaktadır. Artan rekabet koşullarında işletmeler, ayakta kalabilmek ve rakiplerine karşı daha güçlü olabilmek için çevrelerini ve rakiplerini iyi analiz ederek stratejilerini tanımlamalıdırlar. Sektörde mücadele etmek, uygun stratejileri uygulamayı gerektirir. Bu da devamlı değişiklik yapmak, gelişmeleri izlemek ve onlara uymakla mümkündür. Rekabet stratejileri, işletmelerin rakipleri karşısında kendisini nasıl koruması gerektiğini ve ulaşmak istediği yere nasıl varacağını gösterir. Dolayısıyla, rekabet stratejileri işletmenin konumu ile rakipleri arasındaki farklılık oluşturma düşüncesini kapsamaktadır. Araştırmamız, Karabük ili Safranbolu ilçesindeki konaklama işletmelerinin rekabet edilebilirlik düzeylerinin tespiti için uyguladıkları temel rekabet stratejilerinin neler olduğu ve nasıl bir yol izlediklerinin analizini ortaya koymaya çalışmıştır. Araştırmada strateji, rekabet, rekabet stratejileri ve Porter'ın rekabet stratejileri açıklanmıştır. Ardından inceleme bölümünde verilerin analizi yapılıp değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, işletmelerin Michael Porter'ın toplam maliyet liderliği, farklılaştırma ve odaklanma olarak belirlediği üç genel stratejiden çoğunlukla farklılaştırma ve odaklanma stratejisini uyguladıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is rapidly developing with reasons such as increasing the world population and facilitating transportation. Tourism, while continuing to show improvement, the competition between businesses is increasing with each passing day. In an increasingly competitive environment, businesses must identify their strategies by analyzing their environment and competitors in order to survive and be stronger against their competitors. Struggling in the sector requires applying appropriate strategies. This is possible by constantly making changes, watching developments and following them. Competition strategies show how businesses should protect themselves against their competitors and how they will reach where they want to achieve. Therefore, competition strategies include the idea of making a difference between the position of businesses and its competitors. Our research has attempted to reveal the analysis of what the main competitive strategies that the tourism businesses in district Safranbolu of Karabük province counts for determining the competitiveness levels of the hospitality businesses are and how they follow the path. In the research, strategy, competition, competition strategies and Porter's competition strategies are explained. Then the analysis of the data was made and evaluated in the research section. According to the results of the research, it is understood that the businesses implemented the strategy of differentiation and strategy of focusing than three generic strategies that Michael Porter identifies as total cost leadership, differentiation and focusing.