Enerji denkleminde Kıbrıs sorunu
- Tez No: 492272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tezin temel konusu küresel manada en önemli ve en büyük ekonomik pazar olan enerji piyasasının içerisinde Kıbrıs açıklarında bulunan doğalgaz rezervlerinin etkisinin hem bölge hem de dünya ülkeleri açısından siyasi, ekonomik, askeri ve sosyolojik manada araştırılmasıdır. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde konunun daha iyi temellendirilmesi adına enerji kaynaklarının içeriğine yer verilerek tanımlamalar yapılmış ve enerji güvenliği kavramına açıklık getirilerek küresel enerji görünümüne yer verilmiştir. Bu sayede enerji kaynaklarının türler bazında okuyucu nezdinde rahatça anlaşılması sağlanarak enerji üretim ve tüketiminin ülke güvenlikleri için önem arz etmesinin sebebi açıklanmış ve mevcut küresel görünüm anlatılarak konunun temellendirilmesi açısından mantıksal bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde dünya üzerinde yer alan önemli küresel aktörlerin ayrıca Kuzey Kıbrıs'ın garantör ülkesi olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin enerji diplomasileri mevcut enerji görünümlerine detaylıca yer verilerek anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise öncelikle tezin temeli olan Kıbrıs adası hakkında tarihsel bilgilendirme süreci yapılarak adanın siyasi ve sosyal yapısı analiz edilmiş akabinde küresel manada enerji projeleri açısından adanın merkez nokta olma özelliğine açıklama getirilmiştir. Tezin sonucunda, Kıbrıs adasının sahip olduğu enerji kaynaklarının pazarlanması ve bundan ekonomik fayda elde edilmesi hususunun öncelikle Güney ve Kuzey tarafları arasında siyasi uzlaşıya varılması ile sağlanabileceği ve akabinde Kıbrıs'taki enerji kaynaklarının dünya enerji piyasasını önemli düzeyde etkileyebilecek özellikte olmasa da Kıbrıs'ın muhtemel projeler ile stratejik konumu itibari ile enerji naklinde transit bir merkez üssü olabileceği bilgisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic theme of the thesis is to investigate the effect of the natural gas reserves located on the Cyprus off shore on the regional and world countries with regard to the political, economic, military and sociological aspects of the energy sector, which is the most important and largest economic market in the world. In this context, in the first part of the thesis, the contents of energy sources are defined in order to make it better grounded and the concept of energy security is clarified and taken into consideration in the view of global energy. In this respect, it has been explained why energy production and consumption are important for the security of the country by ensuring that the energy sources on the basis of species are easily understood by the readers, and by explaining the present global appearance to form the basis to the subject logical integrity has been tried to be provided. In the second part of the thesis of key global actors involved in the world energy diplomacy and also the current energy outlook the Republic of Turkey as a guarantor country of Northern Cyprus have been described in detail. In the third part of the thesis, firstly the historical information process about the Cyprus Island which is the thesis basis is analyzed afterwards the political and social structure of the island is analyzed and then the description of Island's being central point in terms of energy projects in the global meaning has been explained. As a result of the dissertation, the marketing of the energy resources of the Cyprus Island and its economic benefit can be achieved by first reaching political consensus between the southern and the northern sides and then although the Cyprus energy resources are not in a position to significantly affect the world energy market, it has become known that it can be a transit base for energy transfer due to its strategic position.