Yasadışı göç, insan kaçakçılığı ve insan ticareti ile mücadelede Türkiye'nin rolü
Illegal immigration, human smuggling and Turkey's role in combating human trafficking
  1. Tez No: 492273
  2. Yazar: ADNAN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT KEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan önceleri fizyolojik ihtiyaçların karşılanması için yapılan göç eylemi, günümüzde ekonomik, sosyal, politik ve güvenlik konularındaki olumsuzluklar nedeniyle yapılmaktadır. Göç öncelikle gelişmemiş ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru olmaktadır. Göçmenler göç eylemini yasal yollarla gerçekleştiremedikleri zaman yasal olmayan yollara başvurarak ulaşmak istedikleri ülkelere yasadışı olarak girmeye çalışmaktadırlar. Yasadışı göç, insan kaçakçılığı ve insan ticareti suç türleri özellikle günümüzde ülkelerin üzerinde durduğu ve çeşitli yasal düzenlemelerin yapılarak etkili çözümlerin uygulanmaya çalışıldığı bir konuma gelmiş bulunmaktadır. Türkiye özellikle jeopolitik konumu nedeniyle bu suç türlerinin olumsuz etkilerini en aza indirmeye yönelik ulusal alanda yasal düzenlemeler yanında, uluslararası ve bölgesel alanda girişim ve anlaşmalar yaparak çözüm bulmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak göç olgusu ve nedenleri ele alınarak, göç konusunda uluslararası alanda yapılmış olan çözümlere ve uluslararası uzmanlaşmış örgütlere yer verilmiştir. Öte yandan çalışmanın ana konusu yasadışı göç, insan kaçakçılığı ve insan ticareti konuları ve Türkiye'nin bu konularda yapmış oldukları yasal düzenlemeler ile bölgesel ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen girişim ve anlaşmalardan bahsedilmiştir. Ayrıca Türkiye'nin sınır komşularında devam eden istikrarsızlık nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalarak kitlesel akınlarla Türkiye'ye gelen yabancılara uygulanan geçici koruma statüsüne yer verilmiştir. Son olarak yasadışı göç, insan kaçakçılığı ve insan ticaretinin Türkiye'ye olan etkileri tespit edilmeye çalışılarak, bu suç türleri ile etkili bir şekilde mücadele edebilmek için tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The immigration action for meeting the physiological needs, which is as old as the history of mankind, is now being made because of the negativities in economics, social, political and security issues. Migration is primarily directed towards developed countries from undeveloped countries. Immigrants have been tried to illegally enter to the countries they want to reach by resorting illegal methods when they cannot carry out the immigration act in legal ways. Illegal immigration, human smuggling and human trafficking have come to the forefront where countries have especially taken effective arrangements by making various legal arrangements today. Turkey tries to find a solution especially due to its geopolitical location, which is intended to minimize the negative effects of this types of crimes in rural areas in addition to legal regulations, international and regional initiatives. In this study, firstly, the solutions on immigration in international area and internationally specialized organizations on immigration were discussed by considering the immigration fact and reasons of immigration. On the other hand, the main topic of the study is the issues of illegal migration, human smuggling and human trafficking and the legal arrangements that Turkey has made in these issues and initiatives and agreements realized at regional and international level. Moreover, the temporary protection status have also been mentioned which applied to the foreigners who forced to leave their countries and came to Turkey by mass influxes due to ongoing instability in the borders of Turkey's neighboring countries. Finally, the effects of illegal immigration, human smuggling and human trafficking in Turkey were determined and the solution offers to the retained problems were given in order to struggle effectively to these types of crimes.