Modern communication technology and its impact on banking service
Modern iletişim teknolojisi ve bankacılık hizmete etkisi
  1. Tez No: 492289
  2. Yazar: SALEM ABDULLA ELMEZOGHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma,teknoloji konusu olan modern iletişim araçları ve banka hizmetlerindeki etkisini Libya'daki Cumhuriyet Bankası'nın Trablus'taki kolunu uygulamalı araştırma yolu ile ele almaktadır. Cumhuriyet Bankası Libya'daki en büyük ticari bankalarından sayılmakta olup,150'ye varan şubeleriyle ve tüm bu şubelerinde dağılım gösteren yaklaşık 6000 çalışan vardır.Bankanın ana parası (1000000000) milyar Libya dinarı olduğu tahmin edilmektedir.Araştırma,Libya'nın en büyük şubesi olarak sayılan Cumhuriyet Bankası'nın şubesinde yapılmıştır.Bu şubede 400'e yaklaşık çalışan vardır.Bankada farklı branşlarda 160 çalışana rastgele örnek olarak anket formu dağıtılmıştır. Kayıp sayfa olup,133 sayfalık anket formu yani %83 oranında geri toplanmış.Araştırma 23 mühendisi,85 muhasebeci ve yönetici,16 bölüm başkanı ve 9 idare müdürünü kapsamıştır. Araştırma,bankada uygulanan modern iletişim araçlarının seviyesini, banka yönetiminin ve çalışanların modern iletişim araçlarını kullanmada ne boyutta olduğunu bilmeyi hedeflemektedir.Böylece bankada modern iletişim araçlarını kullanmaya engel olan ve sorunları anlşılmaya elde edilen bilgiler istatistik paketi program kullanilarak oanliz edelmister. Birkaç sonuçlara ulaşılmıştır bunlardan en önemlisi:  Modern iletişim araçları, Libya içinde ve dışında olsun tüm bankacılık işlemleri ve süreçlerinin tamamlanmasına etkin katkıl sağlamaktadır.  Modern iletişim araçları, izlenilen bankacılık işlemleri,politikaları, planlarının uygulanması veya anlaşılmasında zorluk yaşanması halinde tüm bu uygulamaların yeniden gözden geçirilmesi veya yeniden incelenmesine katkı sağlamaktadır.  Modern iletişim araçları,yüksek yönetim bilgilerinin iletilmesine ve sunulan bankacılık hizmetlerinin etkinlik boyutuna katkı sağlamaktadır.Sunulan hizmet ve müşteriler arasında bilgi alışverişine fayda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study dealt with the subject of modern communication technology and its impact on banking services“An applied study on the jumhuriya Bank in Libya”Tripoli branch. The jumhuriya bank of the is one of the largest commercial banks in Libya. The number of employees is about (6000) workers distributed in all branches of the bank in Libya, which is (150) branches and estimated the capital of the bank (1 billion) billion Libyan dinars. Tripoli is the largest branch in Libya with 400 workers. Questionnaires were distributed to (160) workers at the bank as a random sample of different specialties. The number of (133) questionnaires was received by 83%. The losses were 27 newspapers and included The study of the number of (23) engineers and (85) accounting and administrative and (16) head of department and (9) managers. The study aims to identify the level of modern communication applied in the bank and the extent of understanding the management of the bank and its employees using modern communications as well as trying to identify the most important problems and obstacles that prevent the use of modern communications within the bank. In order to achieve the objectives of the study, the researcher used the descriptive analysis method, and analyzed by using the statistical packages program“spss”to reach the results quickly and more accurately. Many results were reached, the most important are  Modern communications have aneffective contribution in implementing all bank operations and procedures in or out of Libya.  Modern communications contributing in reviewing and rethinking of bank's plans, policies and procedures in case there is a difficulty in understanding and implementing them.  Modern communications contribute to information transfer about the effectiveness of banking services to Failure of communications and not maintaining modern developments leads to disabling bank services.