Üniversite öğrencilerinin kindarlık duygudurumu ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between grudge mood and life satisfaction of university students
- Tez No: 492304
- Danışmanlar: PROF. KURTMAN ERSANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerindeki kindarlık duygudurumları ile yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla üniversite öğrencilerindeki kindarlık duygudurumu ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin öğrencilerin cinsiyetlerine, eğitim gördükleri fakülte ve meslek yükseokuluna ve sahip oldukları kardeş sayısına göre değişip değişmediği araştırılmıştır. Bu çalışma 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında Giresun Üniversitesi'nin farklı fakülte ve yüksekokulunda eğitim gören 320'si kadın ve 200'ü erkek olmak üzere toplam 520 üniversite öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Çalışmada öğrencilerin kindarlık duygudurumlarını ölçmek amacıyla araştırmacılar tarafından geliştirilen Kindarlık Duygudurumu Ölçeği (KDÖ), yaşam doyumlarını ölçmek amacıyla Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen ve Yetim (1991) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler 15.00 SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik incelemesi sonucuna göre Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, MANOVA, ANOVA testi analiz teknikleri kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde .05 anlamlılık düzeyi göz önünde bulundurulmuştur. Yapılan analiz sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin kindarlık duygudurumları ve yaşam doyumları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bununla birlikte kindarlık duygudurumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişki öğrencilerin cinsiyetlerine göre anlamlı olarak değişmekteyken, eğitim görülen fakülte ve yüksekokula göre ve sahip olunan kardeş sayısına göre ise anlamlı olarak değişmemektedir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın doğrultusunda yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was to aim investigation of the relationship between grudge mood and life satisfaction of university students. For this purpose, it was sought for whether the relation between the grudge mood and life satisfaction of university students changed according to the gender, the faculties and vocational school where they were educated and the number of siblings they had. This study was carried out on a total of 520 university students, 320 of whom were women and 200 were men, who were educated in different faculties and vocational school of Giresun University in the 2016-2017 academic year. In order to measure students' grudge mood in the study, the Grudge Mood Scale, developed by researcher, to measure life satisfaction the Satisfaction with the Life Scale (SWLS), developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and adapted to Turkish by Yetim (1991), and prepared the Personal Information Form by the researcher were used. The obtained data were analyzed with the 15.00 SPSS package program. According to examination results obtained from normality of the datum, The Pearson Moments Multiplication Correlation, MANOVA and ANOVA test analysis techniques were used. A statistical significance level of .05 was considered in the statistical evaluation of the data. With respect to the examined analysis results, there is a significant negative correlation between grudge mood and life satisfaction. In addition, while the relationship between grudge mood and life satisfaction varies significantly according to the genders of the students, it does not change significantly according to the faculties and vocational school where they were educated and the number of siblings. Findings obtained from this research were interpreted in the direction of the literature and suggestions were given.