Taşkın ötelenmesinde kullanılan bazı hidrolojik ve hidrolik yöntemlerinin performanslarının karşılaştırılması
Comparison of performance of some hydrological and hydraulic methods used in flood routing
  1. Tez No: 492420
  2. Yazar: METİN SARIGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YÜKSEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, ülkemizdeki 8 ayrı havzada yer alan 18 adet akım gözlem istasyonunun (AGİ) saatlik debi verileri kullanılarak taşkın ötelenme çalışması yapılmıştır. İlk olarak taşkın tarihleri tespit edilerek her bir AGİ'dan saatlik hidrograf değerleri elde edilmiş, bu veriler kullanılarak, hidrolojik yöntemlerden Muskingum ve SCS, hidrolik yöntemlerden Kinematik, Muskingum-Cunge ve Dinamik yöntemler kullanılarak ötelenme hesapları yapılmış ve elde edilen sonuçlar ölçülmüş değerlerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken Ortalama Mutlak Hata (OMH), Hataların Ortalama Karekökü (HOK) ve Belirlilik Katsayısı (R2) değerleri hesaplanmış, yöntemlerin performansları irdelenerek hangi yöntemin daha iyi sonuç verdiği değerlendirilmiş; ayrıca bu performansların Manning sürtünme katsayısı ve akarsu taban eğimine göre değişimleri de incelenmiştir. Sonuçta Muskingum Yönteminin genelde en iyi sonuç verdiği, sürtünme katsayısı arttıkça OMH ve HOK değerlerinin önemli derecede değişmediği, R2 katsayının azaldığı sonuç olarak yöntemlerin performanslarının azaldığı, eğime bağlı irdelemede ise eğim arttıkça OMH'nin ve HOK'un önemli ölçüde değişmediği, R2 değerinin ise azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, flood routing has been carried out by using hourly discharge data of 18 discharge gauging stations (DGS) located in 8 basins in Turkey. Firstly, flood dates were determined and hourly hydrograph values were obtained from each DGS. Using these data, routing calculations were made by both hydrological methods, including Muskingum and SCS; and hydraulic methods, including Kinematics, Muskingum-Cunge and Dynamic methods and the results were compared with the measured values. During this comparison process, Mean Absolute Error (MAE), Root Mean Square Error (RMSE) and Determinant Coefficient (R2) values were calculated, the performances of these methods were examined and it was evaluated with method was better. The variation of these performances depending on Manning friction coefficient and stream bottom slope was also studied. As a result, it was found that Muskingum Method generally gave the best results, as the friction coefficient increased MAE and RMSE values didn't change significantly and R2 values decreased and performance of the methods decreased. In the slope dependence analysis, no significant variation was detected in MAE and RMSE values and a decrease was found in R2 values with increasing slope.