Farklı yükseltilere ait Rhododendron ponticum L. ve Rhododendron luteum Sweet tohumlarının çimlenme başarılarının ve fide gelişimlerinin belirlenmesi
The effect of altitude variation on seed germination and seedling growth of Rhododendron ponticum L. and Rhododendron luteum Sweet
  1. Tez No: 492421
  2. Yazar: ASENA ŞULE KAMBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBERRA PULATKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Peyzaj Mimarlığı bitkisel tasarım çalışmalarında önemli yeri olan Ericaceae familyasına ait Rhododendron L. (Orman gülü) cinsinin ülkemizdeki doğal türlerinden olan Rhododendron ponticum L. ve Rhododendron luteum Sweet'in tohumla üretimi ve Peyzaj Mimarlığı çalışmalarına kazandırılması hedeflenmiştir. Orman güllerinin peyzaj tasarımında kullanımına yer verilen bu çalışmada orman güllerinin fonksiyonel ve estetik kullanımları araştırılmıştır. Çalışmada Rhododendron ponticum L.' nin 4 farklı yükseltiden (54 m, 592 m, 1234 m, 1744 m), Rhododendron luteum Sweet'in 3 farklı yükseltiden (1586 m, 1760 m, 2100 m) toplanan tohumlarının, sera koşullarında (25±2 Cº, %70±2 nem) çimlenme başarıları araştırılmıştır. Tohumların çimlenme başarıları karşılaştırıldığında; Rhododendron ponticum'da en iyi çimlenme değerinin (%78,91) 1234 m'den toplanan tohumlarda, Rhododendron luteum' da ise en iyi çimlenme değerinin (%76,69) en yüksek rakım olan 2100 m'den toplanan tohumlarda olduğu görülmüştür. Aynı zamanda tohum ağırlıklarının da çimlenme başarısında etkili olduğu belirlenmiştir. Tohumların 6 farklı çimlenme ortamındaki çimlenme değerlerine bakıldığında turba ve toprak karışımı (5:5) ortamındaki tohumların çimlenme değerlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, the aim is to achieve seed propagation of Rhododendron ponticum L. and Rhododendron luteum Sweet' which are the natural types of Rhododendron (belonging to Ericaceae family which has an importance in plant design studies of Landscape Architecture) in our country and also to include it among Landscape Architecture studies. In this study, the germination success of Rhododendron ponticum L. seeds obtained from 4 different altitudes (54m, 592m, 1234m, 1744m) and Rhododendron luteum Sweet seeds obtained from 3 different altitudes (1586m, 1760m, 2100m) were investigated under greenhouse conditions (25 ± 2 ºC, 70 ± 2% Humidity). When the germination rate of the seeds was compared, it is observed that the highest germination rate for Rhododendron ponticum (%78,91) was obtained with the seeds collected at 1234 m, while the highest germination rate for Rhododendron luteum (%76,69) was obtained with the seeds collected at 2100 m which is the highest altitude. At the same time, it is specified that seed weights have an influence on the germination rate. When the germination rate of the seeds was observed under 6 different conditions, it was determined that germination rate of the seeds under Peat + Soil (5:5) conditions are higher.