Kambiyo senetlerinde teminat kaydı
Security clause on bill of exchanges
  1. Tez No: 492862
  2. Yazar: MERVE SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ticari hayatta duyulan güven ihtiyacı, borç ilişkisine giren tarafların edimlerinin zamanında ve tam olarak ifa edileceğine dair teminat talep etmelerini gündeme getirmektedir. Hızlı ve güvenli dolaşım kabiliyetine sahip kambiyo senetleri, bu anlamda en çok kullanılan güvence araçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne var ki teminata konu edim yerine getirildiğinde dahi mücerret olmaları dolayısıyla bu senetlerin takibe konmaları mümkün olduğundan, teminat olgusunun ispatı önem arz etmektedir. Taraflar bu sebeple, genellikle senedin üzerine teminat amacıyla verildiğine dair bir kayıt düşmektedir. Öte yandan, bu kaydın yazılma şekline göre, kambiyo senetlerinin zorunlu unsurların biri olan kayıtsız ve şartsız ödeme unsurunun zedelenip zedelenmediği ve son tahlilde, senedin kambiyo senedi vasfının ortadan kalkıp kalkmadığı sorunu ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda kambiyo senetlerine düşülen teminat kayıtlarının senedin kambiyo senedi olma vasfına etkisi ile, bu hususun üçüncü kişilere ileri sürülüp sürülemeyeceği, doktrindeki görüşler ve verilmiş oldukça fazla karar olması dolayısıyla, zengin içtihattan faydalanılmak suretiyle ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The requirement of trust in business, brings about the demand of security between parties that entered a contractual relationship, concerning timely and completely fulfillment of the counter party. Bills of exchange which have fast and safe circulation capacity, are one of the most used security instruments on this matter. Even though the drawer duly fulfills his performance subject to security, due to the independence of internal relationship, the payee or bearer can apply enforcement proceeding peculiar to bills of exchange. The proof that the bill of exchange was given for security between parties is highly essential thus, parties generally put a clause on bills of exchange, accordingly. On the other hand, since“an unconditional order to pay a determinate sum of money”is one of the absolute mandatory component of bills of exchange, putting such a clause on the bills may arise the problem of nullity. In our study, we examine the effect of three types of“security clause”on bill of exchange and whether such a clause may be asserted to third parties as a plea or not with the help of doctrine and decisions of Court of Appeal.