Türkiye'de ulusal basının çözüm sürecine yaklaşımı
The approach of the national press to the peace process in Turkey
- Tez No: 492865
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMRE BAĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Osmanlı Devleti'nin son döneminden günümüze kadar gelen Kürt Meselesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli sorunlarından biridir. Sorunun çözümü için genellikle silahlı yöntemler denenmiş ancak başarılı olunamamıştır. Devlet, sorunun siyasi çözümü olarak ilk adımını 2009'da atmış, önce“Kürt Açılımı”ve“Demokratik Açılım”daha sonra“Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi”adı verilen barış projeleri ile sorunu çözmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştır. 2013 yılına gelindiğinde ise“Çmzüm Süreci”başlatılmış ve ilk kez devlet ile terör örgütü arasındaki müzakerelerden kamuoyunun bilgisi olmuştur. Çözüm Süreci kapsamında Devlet ve PKK Terör Örgütü arasında 2.5 yıl çatışmasızlık hakim olmuş, PKK ve Abdullah Öcalan'ın dolaylı olarak görüşmesi sağlanmıştır.Çözüm süreci ile birlikte kanunlar çıkartılmış,“İmralı Heyeti”,“Akil İnsanlar Heyeti”“Çözüm Komisyonu”mekanizmaları oluşturulmuş, daha çok Kürt vatandaşları ilgilendiren demokratikleşme paketleri çıkarılmıştır. Tüm bu gelişmeler kamuoyunun ve ulusal basının ilgi odağı olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, kamuoyu basın ilişkisi ile dünyada çatışma ve çözümü örneklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde siyasi partilerin çözüm sürecine yaklaşımı incelenmiş, çözüm sürecinde yaşanan gelişmeler ve kırılmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Cumhuriyet, Hürriyet, Yeniçağ ve Yeni Şafak gazetelerinin çözüm süreci ile ilgili haberleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ever since the rise of the Ottoman Empire, the Kurdish Question has remained one of the most important unresolved issues facing the Turkish Republic. Attempts to solve the problem with armed force have not been successful. In 2009, the State took a first step toward a political solution with the proposal of a joint Kurdish and Democratic initiative. This too, together with the creation of the National Union and Brotherhood Project, proved unsuccessful. In 2013, the Turkish Government initiated the Peace Process and negotiations between the State and terrorist groups were made public. Conflict between the State and the PKK terrorist organisation has dominated the settlement process for two and a half years. In addition, there is evidence of collusion between the PKK and Abdullah Ocalan. As part of the solution process, a law was introduced to remove the“Imrali Delegation”.“The Delegation of Wise Man Democratisation packages”, which related mostly to Kurdish citizens, was created. All these developments have become the focus of public attention and the national media. In the first part of the study, public opinion and press relations and examples of conflicts and solutions are given in the world. In the second part, the approach of the political parties to the peace process is examined and the developments and breaks experienced in the peace process are discussed. In the third part, news about the peace process of Cumhuriyet, Hürriyet, Yeniçağ and Yeni Şafak were analyzed.