Elektronik ticaret ve sosyal ticaret ortamlarından alışveriş yapan tüketicilerin risk algısı
Risk perception of consumers who shop in electronic commerce and social commerce environments
  1. Tez No: 492907
  2. Yazar: AHMET ORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber işletmeler ve tüketiciler global çerçevede düşünerek Dünya'yı tek ülke halinde görmeye başlamıştır. İnternet ve teknolojinin yaygınlaşması işletmeler ve tüketiciler için hem yeni ticaret kanalları hem de yeni iletişim ortamları kazandırmıştır. Böylelikle ekonomi anlamında yeni bir devir başlamıştır. İnternetin hızlı bir şekilde hayatımızın odak noktası haline gelmesi yoğun rekabet ortamı yaratmıştır. İşletmeler yoğun rekabet ortamında farklı kanal arayışlarına girmek zorunda kalmıştır. Elektronik ortamları kullanan kişi sayısının artması işletmelerin dikkatini çekip, pazarlarını oraya yönlendirmelerine teşvik edici olmuştur. Öncelikle geleneksel ticaretin yerini yavaş yavaş elektronik ticaret almaya başlamıştır. Ardından elektronik ticaretin tüketicilere sağladığı kolaylıklar ile sosyal medyanın yadsınamaz popülaritesi aynı noktada birleştirilerek sosyal ticaret oluşmuştur. Elektronik ticaret ve sosyal ticaret ortamlarından alışveriş yapan tüketicilerin sayısının artması, bu ortamlarda tüketicilerin algıladıkları risklerin belirlenmesini zorunlu kılmıştır. Algılanan risklerin belirlenmesinin işletmeler ve tüketiciler açısından avantaj sağlayacağı düşüncesiyle araştırmamızda, elektronik ticaret ve sosyal ticaret ortamlarından alışveriş yapan tüketicilerin algıladıkları risklerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma, elektronik ticaret ve sosyal ticaret ortamlarından alışveriş yapan tüketicilerin algıladıkları riskleri tespit edebilmek için anket yöntemi ile toplanan verilerin analizleri gerçekleştirilerek yapılmıştır. Veriler, elektronik ticaret ve sosyal ticaret ortamlarından alışveriş yapan tüketicilerin arasından kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 371 tüketiciden toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda, elektronik ticaret ve sosyal ticaret ortamlarından alışveriş yapan tüketicilerin algıladıkları riskler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with the widespread usage of the Internet, businesses and consumers have begun to perceive the world as a single country. The increase of Internet and technology usage has created new commerce and communication environments for both businesses and consumers. Thus, a new era in the economy has begun. The fact that the Internet has become a focal point of our lives has created a highly competitive environment. Being in a highly competitive environment has forced the businesses to enter into a search for different environments. The increased number of people using electronic media has encouraged businesses to focus on directing their markets online. First of all, the place of traditional trade has gradually begun to shift into electronic commerce. Then, social commerce was formed by combining the convenience of e-commerce(electronic commerce) with the consumers and the undeniable popularity of social media in the same place. The increase in the number of consumers who shop on e-commerce and social commerce has made determining the risk perception of consumers shopping on these environments mandatory. By determining the risks perceived by consumers who shop on e-commerce and social commerce environments, our research was aimed to benefit both the businesses and the consumers. This study was conducted by analyzing data collected by survey method in order to determine the risks perceived by consumers who shop on e-commerce and social commerce environments. The data were collected from 371 consumers selected by convenience sampling method from among consumers who shop through e-commerce and social commerce environments. At the result of the research, the risks perceived by consumers who shop on e-commerce and social commerce environments are revealed.