Assessing global governance policy of Turkey as a rising power: Motivations, strategies, instruments
Yükselen bir güç olarak Türkiye'nin küresel yönetişim politikasının incelenmesi: Motivasyonlar, stratejiler, araçlar
  1. Tez No: 492908
  2. Yazar: ŞÜKRÜ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL PARLAR DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı özellikle motivasyonlar, stratejiler ve araçlara odaklanarak Türkiye'nin son yıllarda küresel yönetişim algılamasındaki değişimin incelenmesidir. Bu çerçevede, öncelikle nasıl ve hangi koşullar altında Türkiye'nin güncel küresel yönetişim algılaması gelişim gösterdi konusuna değinilecektir. Sonrasında, küresel yönetişim ve var olan eşitsizlikler yönünden Türkiye'nin değişen amaçları analiz edilecektir. Türkiye'nin G-20 gibi yeni gruplar içerisinde artan ilgisi ve aktif rolü ve MIKTA ve BRICS ülkeleriyle gelişen yakın ilişkileri, yeni küresel yönetişim aktivizmi ve çeşitlenen stratejileri ile birlikte değerlendirilecektir. Son olarak, bu çalışma Türkiye'nin yükselen gücünü, geçtiğimiz yıllarda, küresel alanda, mevcut küresel yönetişim yapısında yükselen güç statüsünü olumsuz etkileyen, yurtiçi ve bölgesel zorlukların üstesinden gelmek için kullandığı araçları incelemiştir.
Özet (Çeviri)
This work aims to understand the shifts in Turkey's understanding of global governance in recent years with a particular focus on its motivations, strategies, and instruments. In doing so, it will first look at how and under which conditions Turkey's current perception of global governance has developed. It then seeks to analyze Turkey's changing objectives with regard to global governance and its existing inequalities. Turkey's rising interest in taking active part in new groupings such as G-20 and in developing close relations with BRICS and MIKTA countries needs to be assessed together with its new global governance activism and its more diversified strategies. In the final analysis, this study will explore the instruments Turkey has been using in exerting its rising power in global sphere and the domestic and regional challenges it has faced in recent years which are apt to negatively influence its rising power status in the current global governance structure.