Türk bankacılık sisteminde basel standartları ve kredilendirme sürecinde yarattığı değişim
The basel standards in the Turkish banking system and the changes they created in the crediting process
- Tez No: 492910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Basel Standartları'nın Türk Bankacılık Sisteminde kredilendirme sürecinde yarattığı değişimler araştırılmıştır. Bu kapsamda, Basel Standartları ile ilgili uluslararası ve ulusal düzenlemeler incelenerek, standartların önemi, etkisi, etki alanları, uygulama methodolojileri ortaya konulmuş, geleneksel kredilendirme süreci ile karşılaştırılması yapılmıştır. Gerçek uygulamadan alınan bir firmanın her iki yaklaşıma göre kredilendirme analizleri yapılmış, kredi kararına varılmış, kredi kararları karşılaştırırak bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Basel Standartları' nın kredilendirme sürecindeki etkisine ilişkin tespitler yapılmış, sektörde yaratttığı ve yaratması beklenen değişimlere ilişkin görüş oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the changes created by Basel standards on the crediting process of the Turkish banking system. Along these lines, we looked into domestic and international arrangements that pertain to Basel standards, laid out the importance, impact, influence zones, and application methodologies of the standards, and compared them with the traditional crediting process. We conducted a crediting analysis of an actual firm per the afore-mentioned two methodologies, arrived at a credit award decision, and obtained facts based on a comparison of the credit award decisions. At the end of the study, we determined the impact of Basel standards on the crediting process, and arrived at conclusions regarding the impact it has had, and will have, on the industry.