Ön ödemeli konut satış sözleşmesinde cayma hakkının kullanılması
Usage of pre-payable housing contract sales agreement
  1. Tez No: 492926
  2. Yazar: RABİA ÜNALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Cayma hakkı tüketiciye sözleşmenin kurulmasından sonra irade beyanını geri almasına olanak tanıyan bir hak olup Tüketicinin Korunması Hakkında Kanununla Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesinde de düzenlenmiştir. Bu nedenle tezimizde“Maketten Satış”olarak bilinen ön ödemeli konut satış sözleşmesinin şartları ve geçerliliği, cayma hakkının hukuki niteliği ve kullanılmasının sonuçları çeşitli olasılıklara göre değerlendirilmiştir. Tüketicinin Korunması hakkında kanununda cayma hakkının kullanılması halinde tasfiyenin nasıl olacağı çözümsüz bırakıldığı için cayma hakkının kullanılması halinde iade yükümlülüklerinin nasıl olacağına sorusuna dönme kuramları çerçevesinde çözüm aranmaya çalışılmıştır. Yine cayma hakkının kullanımında üst sürenin düzenlenmemiş olmasının etkileri ve olası sonuçları üzerinde durulmuştur. Uygulaması çok olan ön ödemeli konut satış sözleşmesinde cayma hakkı sıklıkla kullanılacak bir hak olarak hukuk düzeninde yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
The right to revoke is a right that allows the consumer to revoke the will statement after the establishment of the contract, which is also set forth in the Pre-Paid Housing Sales Contract with the Consumer Protection Act. For this reason, the conditions and validity of the prepaid housing sales contract, known as“Model Sale”, the legal nature of the right to withdrawal and the consequences of using the right of withdrawal have been evaluated according to various possibilities. In the case of using the right to withdraw in the Law on the Protection of Consumers, it was tried to seek a solution within the theories of the return theories in the case of the use of the right to withdraw because the liquidation was left unresolved. Again, the effects and possible consequences of not regulating the use of the right of withdrawal have been emphasized. With the application of pre-paid residential sales contract, the right of withdrawal is often placed in legal order as a right to be used.