Türkiye'de sağlık okuryazarlığı ve sağlık harcamalarına etkisi
Impact on health literacy and health care spending in Turkey
- Tez No: 492964
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Türkiye'de de Dünya ile paralel olarak sağlık harcamalarının artış göstereceği ve artan sağlık harcamalarının önümüzdeki yıllarda kamu bütçesindeki açıkları artıracağı yönünde bir beklenti hâkimdir. Kamu mali bütçesinden sağlık harcamaları için ayrılan payın artış göstermesi önemli bir gösterge olmakla birlikte, özellikle sosyal güvenlik kurumlarının bütçe açığı vermesi sonucu sağlık harcamalarına yönelik tasarruf tedbirleri önem kazanmaya başlamıştır. Sağlık hizmetlerinde etkinliğin sağlanabilmesi ve giderek artan sağlık harcamalarının bütçe üzerinde oluşturduğu yükü azaltabilmek için bu çalışmada bir sağlık politikası aracı olarak sağlık okuryazarlığının geliştirilmesi önerilmektedir. Yetersiz sağlık okuryazarlığının sağlık harcamalarında neden olduğu artışın, sağlık okuryazarlığının geliştirilmesi ile ekonomiye kazandırılması yanında sağlık okuryazarlığı bilincinin yaygınlaşmasıyla önlenebilir sağlık harcamalarından elde edilen kazanımlarında önemi artmaktadır. Bunun nedeni yetersiz sağlık okuryazarlığının tıbbi yanlışlıklar kadar, önlenebilir sağlık bakım harcamalarıyla ülke ekonomisi için ciddi ekonomik kayıplara neden olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there is an expectation that health expenditures will increase in parallel with the World and that increased health spending will increase deficits in the public budget in the coming years. Though the increase in the share of health expenditures from the public financial budget is an important indicator, the saving measures for the health expenditures of the social security institutions, especially the budget deficit, have begun to gain importance. It is proposed to improve health literacy as a means of health policy in this work in order to ensure effectiveness in health care services and to reduce the burden on the budget of increasing health expenditures. Increase in the incidence of inadequate health literacy in health spending has increased the importance of achieving economic gains through the development of health literacy as well as the gains from preventable health expenditures by the spread of health literacy awareness. This is because inadequate health literacy leads to serious economic losses for the country's economy, as well as medical errors, with preventable healthcare spending.