Understanding and intentions toward social entrepreneurship: An empirical study among undergraduate students in Türkiye
Türkiye'deki lisans öğrencilerinin sosyal girişimciliğe yönelik anlayış ve niyetleri üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 962108
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLÜFER NARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Sosyal girişimcilik (SG), sosyal ve çevresel sorunlara yenilikçi çözümler sunarak sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen bir yaklaşım olarak giderek daha fazla kabul görmektedir. Bu doğrultuda, sosyal girişimcilik niyeti (SGN) üzerine yapılan araştırmalara olan ilgi de artmaktadır. Ancak, Türkiye özelindeki çalışmalar kısıtlıdır ve özellikle bireysel ile bağlamsal faktörleri bütünleşik bir çerçevede ele alma noktasında eksik kalmaktadır. Bu durum, SGN'nin etkili bir şekilde geliştirilmesini engelleyen parçalı bir anlayışa yol açmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki 388 lisans öğrencisinden çevrimiçi anket yoluyla toplanan verileri analiz ederek bu boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Bağımsız örneklem t-testi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılarak elde edilen bulgular, sosyal konular üzerine çalışma deneyimi ve sosyal girişimcilik öz-yeterliliği gibi bireysel faktörlerin SGN üzerinde anlamlı etkileri olduğunu ortaya koyarken; algılanan sosyal, eğitsel ve devlet desteği gibi bağlamsal destek mekanizmalarının da SGN üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ek olarak, SGN'nin SG farkındalığı, cinsiyet, aile girişimcilik geçmişi ve üniversite türü gibi değişkenlere bağlı olarak gruplar arasında farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çalışma, öğrencilerin SG'ye dair anlayışını da inceleyerek, belirli bilgi boşluklarına işaret etmekte ve hedeflenmiş eğitim müdahalelerinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bütüncül bir bakış açısı sunan bu çalışma, SGN oluşumunu teşvik etmeyi amaçlayan eğitimciler, politika yapıcılar ve uygulayıcılar için uygulanabilir içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social entrepreneurship (S-ENT) is increasingly recognized as a crucial approach to sustainable development, offering innovative solutions to social and environmental challenges. Consequently, interest in studies on social entrepreneurship intention (SEI) has been growing. However, research within the context of Türkiye remains limited, particularly in terms of integrating individual and contextual factors into a unified framework. This gap has led to a fragmented understanding that hinders the effective development of SEI. This study addresses this gap by analyzing online survey data from 388 undergraduate students in Türkiye. Using independent samples t-tests, correlation, and regression analyses, the findings reveal that individual factors—such as experience with social issues and social entrepreneurial self-efficacy—significantly contribute to SEI, while contextual support mechanisms, including perceived social, educational, and state support, also exert a statistically significant influence. Additionally, SEI varied significantly across groups based on S-ENT awareness, gender, family entrepreneurial background, and university type. The study also examines students' understanding of S-ENT, highlighting specific knowledge gaps and underscoring the need for targeted educational interventions. By offering a holistic perspective, this study provides actionable insights for educators, policymakers, and practitioners aiming to foster the formation of SEI.