The effect of organizational justice on organizational citizenship behavior
Örgütsel adalet algısının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 493010
  2. Yazar: MAHAMADI EL NOUR DERRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ SERDAR ÖĞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, örgütsel adalet algısının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi uygulamalı bir çalışma ile ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, örgütsel adalet algısının örgütsel vatandaşlık üzerindeki etkisini ampirik bir araştırma deseninde belirlemektir. Bu kapsamda, Konya ilinde faaliyet gösteren gıda sektörü çalışanlarına yönelik araştırma yapılmıştır. Örgütsel adaletin boyutlarının (dağıtımsal adalet, prosedürel adalet ve etkileşimsel adalet) örgütsel vatandaşlık davranışlarıyla pozitif ilişkili olup olmadığını incelemeye çalışılmıştır. Buna ek olarak, gida sektörü çalışanları arasında örgütsel vatandaşlık davranışlarıyla ilişkili olarak örgütsel adaletin bazı boyutlarının diğerlerinden daha önemli olup olmadığını doğrulamada yardımcı olmuştur. Aynı zamanda, örgütsel vatandaşlık davranışının demografik özellikler açısından önemli bir farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi (cinsiyet, medeni hal, yaş, eğitim düzeyi ve deneyim) amaçlamıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan verilerin toplanması, Ağustos-Ekim 2017'de, anket uygulaması yoluyla, Türkiye-Konya ilinde faaliyet gösteren otuz sekiz gıda sanayiinden 526 çalışanın bir örneği ile gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Geliştirilen araştırma hipotezlerini test etmek için korelasyon, regresyon, T-testi ve ANOVA (varyans) yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler de kullanılmıştır. Korelasyon analizi, farklı değişkenler arasında var olan ilişkiyi belirlemeyi mümkün kılmıştır. Analizden sonra, örgütsel adaletin alt boyutları ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde, Çalışanların örgütsel adalet algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel adalet ve boyutların, örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde etkilerini belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, örgütsel adalet ve boyutlarını (dağıtımsal adalet, prosedürel adalet ve etkileşimsel adalet), örgütsel vatandaşlık davranışını olumlu etkilediğini ortaya koymuştur. Örgütsel vatandaşlık davranışı, demografik özelliklere göre önemli bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için T-testi ve ANOVA analizi yapılmıştır. Sonuçlar, örgütsel vatandaşlık davranışının cinsiyet, medeni hal, yaş ve tecrübeye göre önemli bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Ancak, eğitim düzeyine göre önemli bir farklılık sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focused on organizational citizenship behavior, a relatively recent concept in research into organizational behavior. This behavior was defined as“discretionary behaviors that are not directly and explicitly recognized by the official reward system, but whose accumulation contributes to the efficient and effective functioning of the organization”. The literature suggested the existence of a relationship between the perception of organizational justice and organizational citizenship behavior. In this sense, this research aimed at verifying the existence of a relationship between these two variables among the employees of the food and beverage sector of the city of Konya in Turkey. It sought to examine whether the dimensions of organizational justice (distributive justice, procedural justice, and interactional justice) are positively associated with organizational citizenship behaviors. In addition, it helped to verify, among food, and beverage sector employees, whether some dimensions of organizational justice are more important than others in relation to organizational citizenship behaviors. It also aimed at verifying whether the behavior of organizational citizenship presented a significant difference in terms of demographic characteristics (gender, marital status, age, level of education, and experience). The collection of data was carried out in August-October 2017, through the administration of questionnaires, with a sample of 526 employees from thirty-eight food industries in the city of Konya-Turkey. The collected data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. Correlation, regression, T-test, and ANOVA (variance) were also performed to test the developed research hypotheses. Descriptive statistics have also been used. An analysis of the correlation made it possible to determine the relationship that exists between the different variables. Following the analysis, a significant, and positive relationship was found between organizational justice' dimensions and organizational citizenship behavior. Similarly, a positive and significant relationship has been found between the perception of organizational justice and organizational citizenship behavior. Regression analysis was used to determine the impacts of organizational justice and these dimensions on organizational citizenship behavior. The results indicated that organizational justice and these dimensions (distributive justice, procedural justice, and procedural justice) positively impacted on organizational citizenship behavior. T-test and ANOVA analysis were performed to determine whether organizational citizenship behavior exhibits a significant difference according to the demographic characteristics. The results revealed that organizational citizenship behavior does not exhibit a significant difference according to gender, marital status, age, and experience. However, it exhibits a significant difference according to the level of education.