Aile içi ilişkiler üzerine sosyal medyanın etkisi
Social media's impact on relationships within the family
- Tez No: 493031
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Toplumun en küçük yapı taşı olan aile, geçmişten günümüze toplumda oluşturulmuş maddi ve manevi değerleri kuşaktan kuşağa aktarır. Bu süreçte, birçok değişim ve dönüşüme maruz kalmıştır. Günümüz teknoloji çağında her değer etkileşime, değişime ve erozyona uğramaktadır. Hızla gelişen teknoloji, giderek artan ihtiyaçlar ve gelişen iletişim araçlarıyla beraber aile içindeki iletişimde etkilenmiştir. Sosyal medya, iletişim araçları arasında hızla gelişmiş ve hatta hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmamızda aile içi ilişkiler üzerine sosyal medyanın etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için konuyla ilgili kaynaklara ve verilere ulaşılarak alan yazın taraması yapılmıştır. Araştırma ile ilgili kitap, tez ve raporlar incelenmiş elde edilen veriler sistematik bir biçimde bütünleştirilmeye çalışılmıştır. Bulgular arasında ilişkilendirme yapılarak, yargılar oluşturularak, değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family, which is the smallest building stone of the society, transfers the material and spiritual values created in the day-to-day society from the past. In this process, many changes and transformations have been exposed. In today's technology age, every value is affected by interaction, change and erosion. Families in society have also been influenced by the rapidly developing technology, increasing demands and needs and communication tools in the family. Social media has rapidly developed and even become an integral part of our lives. In this study, the effect of social media on family relationships was researched. In-depth interviewing method was used in qualitative research methods. For the research, the relevant literature and data have been reached and a search of the literature has been done. The books, thesis and reports related to the research have been analyzed and tried to integrate the obtained data in a systematic way. Relations between findings were made, judgments were made and evaluations were made.