Türkiye'de yazılım sektörünün gelişimini etkileyen faktörler
The factors that influence the development of software industry in Turkey
- Tez No: 493078
- Danışmanlar: DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yazılım sektörünün Bilgi ve İletişim Teknolojileri içerisindeki önemi her geçen gün artmaktadır. Gerek devletler ulusal güvenliklerini sağlamak için, gerekse de şirketler rekabet avantajı yaratmak için yazılım projelerine oldukça büyük yatırımlar yapmaktadırlar. İrlanda, Çin, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler yazılım sektörünü stratejik sektör olarak belirleyip kısa sürede gelişmiş ülkelerle aralarındaki makası kapatmışlardır. Gelişmekte olan ülkeler sınıfında bulunan Türkiye de yaklaşık 20 yıldır yazılım sektörüne yönelik çeşitli politikalar üretmekte ve yazılım sektörünü büyütmeyi hedeflemektedir. Ancak yazılım sektörü katma değerli bir sektördür ve bir ulusal yazılım sektörünün gelişimi bir çok farklı parametrenin birlikte gelişimine bağlıdır. Bu çalışmada seçilen 151 kişinin ulusal yazılım sektörünün gelişimin etkileyen faktörlerin Türkiye yazılım sektörünün gelişimine etkisine dair görüşlerini ölçmek adına bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasından elde edilen sonuçlara göre ulusal yazılım sektörünün gelişimini etkileyen faktörler ile Türkiye yazılım sektörünün gelişimi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of the software industry throughout the Information and Communication Technology is increasing day by day. Software projects are hugely invested by either governments for providing national security or companies for providing competitive advantage. Some developing countries such as Ireland, China and India determined the software industry as a strategic industry, and they closed the gap between well developed countries in this way. Turkey which is classified in developing countries, has been producing many policies to software industry for 20 years on the purpose of development. However, being as a value added industry, development of national software industry depends on the development of some different parameters in common. In this study, the survey was applied by 151 chosen participant for measuring the relation between the factors that impact to development of national software industry and Turkish software industry. According to the results, there is a meaningful and positively relations between them.