Türkiye'deki korunmaya muhtaç çocukların sosyal hayattaki yerlerini belirleyen yasal düzenlemeler ve bunların uygulanması (1923-2016)
Legal regulations that determine the children's social life who are i̇n need of protection i̇n Turkey and i̇mplementing these reegulations (1923-2016)
  1. Tez No: 493105
  2. Yazar: AHMET DALDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanın toplum içerisinde fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının karşılanması suretiyle yaşamını sürdürmesi en temel haklarındandır. Tüm toplumsal düzenleme ve kurallar insanın temel hak ve özgürlüklerini kullanabileceği bir ortam oluşturmayı hedefler. İslam dini de insanı varlıkların en üstünü olarak ele alır ve yaşamsal haklarının korunmasına dair tedbirler uygular. Toplumlar açısından çocuk konusu, geleceklerinin hangi seyirde olacağını belirleyecek olması nedeniyle, son derece önemli konular arasında yer almaktadır. Her toplum, önlerine çıkacak sorunlarla mücadele edebilecek, sağlıklı, güçlü ve toplumsal devamlılığını sağlayabilecek bir nesil yetiştirme gayreti içinde bulunmaktadır. Günümüzde, toplumların varlıklarını sürdürebilmeleri için yapabilecekleri en güvenli yatırımın, çocuğa yapılan yatırım olduğu anlaşılmıştır. Bu paralelde, çağdaş, demokratik ve sağlıklı bir toplum oluşturabilmek için çocuğu fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişim yönünden, bir bütün olarak ele alabilen politikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Toplumsal hayata ve sosyal yapıya katılım çocuğa mutlu, huzurlu, faydalı, anlamlı ve doğru bir yaşam sürdürebilmesi için farklı, etkin ve önemli imkanlar sunar. Korunmaya muhtaç çocuklar sahip oldukları problemlerin içerisinde kaybolmamak için topluma kazandırılması ve sosyalleşmesi açısından kendilerini gerçekleştirmeleri adına kendilerine yardım ihtiyacı duymaktadırlar. Bu insan olmanın getirdiği mesuliyet duygusunun gereği olduğu gibi toplumun huzur ve mutluluğunu sağlamak açısından da önemlidir. Bu çocuklara verilecek toplumsal hayata ve sosyal yapıya katılım yasal düzenlemelerle desteklendiğinde onların maddi ve manevi varlıkları koruyup gelişmeleri sağlanacaktır. Bu çalışmanın konusu olarak korunmaya muhtaç çocukların yasal düzenlemelerle topluma ve sosyal hayata etkin bir şekilde kazandırılmalarının gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Buna bağlı olarak korunmaya muhtaç çocuklara ait özelliklere ve yasal düzenlemelerin onlar açısından faydalarına değinilmiştir. Hazırlamış olduğum bu çalışma, korunmaya muhtaç çocuğa ait problemleri, sebepleriyle beraber tanımlamaya çalışması ve bu problemleri en kapsamlı ve devamlı bir çözüm yöntemi olan eğitim ile bilhassa çocukların özel durumlarına yasal düzenlemeler ile çözümlemeye çalışması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is one of the very fundamental rights of the human being to maintain its life by means of its physical and psychological needs being satisfied within the society. All social regulations and rules aim to establish an environment where the human being can utilise its fundamental rights and freedoms. The religion of Islam also considers the human being as the most superior of all beings and applies measures in line with the protection of its vital rights. With respect to the societies, the subject of children is among the substantially important subjects since it is in the capacity to determine the course of their futures. Every society is in the effort to grow a generation that will be able to struggle with the problems to be encountered and to provide the healthy, powerful and social continuity. In our day, it is determined that the safest investment is the investment made on the children for the societies to maintain their existence. In this line, the policies that are able to handle the children as a whole in terms of physical, mental, emotional and social development with the purpose of establishing a modern, democratic and wholesome society. Participation into the communal life and social structure presents various, effective and important opportunities to children in order for them to maintain joyful, peaceful, meaningful and truthful lives. The children in need of protection need help for being redounded to the society in order not to get lost within the problems they suffer, and for self-actualisation in terms of socialising. As well as this is the requirement of the sense of responsibility arising from being a human, it is also important for providing peace and happiness to the society. When this support of participation into the communal life and social structure is supported with legal regulations, the protection of their material and moral assets and their development will be provided.As the subject matter of this study, the requirement of effectively redounding the children in need of protection to the society and the social life with legal regulations was dealt with. In connection with this, the properties of children and the benefits of the legal regulations about them were mentioned about. This study that I prepared has significant importance with respect to its efforts to define the problems of the children in need of protection with their reasons and to solve the mentioned problems with education, which is the most comprehensive and continuous solution method, and particularly with legal regulations specific to the special conditions of the children.